CHP'li vekillerin vakıf iddiası gerçeği yansıtmıyor

CHP'li milletvekilleri geçtiğimiz günlerde 15 Temmuz darbe girişimi sonrası kurulan Türkiye Şehit Yakınları ve Gaziler dayanışma Vakfı'nın topladığı paraların ne olduğunun bilinmediğini iddia ederek suç duyurusunda bulunmuştu. Ancak olayın iç yüzü ortaya çıktı.

SİYASET 21.11.2019, 21:46 22.11.2019, 00:51 Kübra Kozbay
CHP'li vekillerin vakıf iddiası gerçeği yansıtmıyor

15 Temmuz hain darbe girişimi sonrasında kurulan Türkiye Şehit Yakınları ve Gaziler Dayanışma Vakfı'nın topladığı paraları son dönemlerde birçok internet sitesinde gündeme gelmişti. CHP'li vekiller de bu konuyu gündeme getirerek olayı suç duyurusunda bulunmaya kadar götürmüştü. Ancak bu iddiaların gerçeği yansıtmadığı ortaya çıktı.

Paraların ortada olmadığı iddia edildi

CHP Ankara Milletvekili Murat Emir öncülüğündeki bir grup CHP'li milletvekili vakıf tarafından toplanan ve 300 milyon lirayı aştığı belirtilen paralarının nerede olduğunu öğrenmek için vakıf binasında gitmişti. Vekiller girdikleri binada vakıfla ilgili bir iz bulamadıklarını belirtirken bazı internet sitelerinde vakıf tarafından toplanan paraların ortada olmadığı yönünde haberler yapılmıştı.

CHP'li vekillerin gittiği bina doğru bina değilmiş

Konu hakkında vakıf yetkilileri bir açıklama yaparak söz konusu durumun bir hatadan kaynaklandığını ve CHP'li milletvekillerinin yanlış binaya gittiğini ifade etti. Yetkililer vakfın adresinin ''Kale mah Işıklar cad No 16 Ulus/Altındağ /Ankara'' olduğunu belirterek, sehven yazılırken 16 yerine 6 yazıldığını bu nedenle de vekillerin yanlış binaya gittiklerini söyledi. Yetkililer aynı zamanda söz konusu yanlışlıkla ilgili olarak Vakıflar Genel Müdürlüğü'ne resmi yazılı yazıldığını da duyurdu.

Vakfın topladığı paralar nerede

Ayrıca konuyla ilgili yapılan açıklamada açılan bağış kampanyası sonucunda toplanan paraların da mütevelli heyeti tarafından nasıl değerlendirileceğini dair karar verileceği belirtildi. 15 dayanışma kampanyası kapsamında toplam 310 milyon 236 bin 121 lira toplandığını belirten yetkililer, bu paranın tek bir hesapta tutulduğunu belirtti.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@