Cumhurbaşkanı Erdoğan Ak Parti Genel Başkanlığını güvendiği bir isme bırakabilir

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, AK Parti Genel başkanlığını güvendiği bir isme bırakabileceği öne sürüldü.

SİYASET 17.11.2019, 10:37 Melek Eren
Cumhurbaşkanı Erdoğan Ak Parti Genel Başkanlığını güvendiği bir isme bırakabilir

AK Parti kongreye hazırlanırken kulislerde dolaşan iddialar herkesi şaşkına çevirdi. Alınan bilgiye göre Cumhurbaşkanlığı, parti ve meclis arasında yaşanan koordinasyon sorunu ve kopukluk için AK Parti'de çözüm aranıyor. Eski Başbakan Binali Yıldırım'ın ismi ortaya konulan bütün formüllerde öne çıkıyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan genel başkanlığı devredebilir

Cumhuriyet gazetesinden Emine kaplanın haberine göre Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan güvendiği bir isme AK Parti Genel başkanlığını devredebilir. Ancak yine de bu ihtimalinin düşük olduğu konuşuluyor. AK Parti'de bu soruna birkaç farklı formülle çözüm aranırken her formülde de Binali Yıldırım'ın ismi konuşuluyor.

Uygulama değişikliği sistemi sorunu yaşatabilir

AK Parti kurmayları yapılabilecek herhangi bir uygulama değişikliğinin ise sistem tartışmalarını beraberinde getireceğini düşünüyor. Formüller üzerinde düşünen AK Parti yöneticileri bunların her birinin aslında fiili olarak başbakanlık sistemi olduğunu düşünüyor ve hangisi gelirse gelsin ayrı bir sistemin ortaya çıkacağını söylüyor.

Belediye başkan adayı olmuştu

AK Parti'de yeni formüllerde en çok konuşulan isim olan Binali Yıldırım'ı AK Parti'den yerel seçimlerde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı adayı olmuştu. Yıldırım, rakibi Ekrem İmamoğlu'na kaybederken daha sonra aktif bir görev almamış ve biraz dinlenmeye çekilmişti. Binali Yıldırım'ın Cumhurbaşkanı yardımcısı olacağı da bir dönem iddia edilmişti.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@