Cumhurbaşkanı’nın veto ettiği düzenlemede son dakika gelişmesi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın termik santrallerle ilgili kararı veto etmesinden sonra düzenlemeyle ilgili önemli bir gelişme yaşandı ve termik santrallerle ilgili maddenin yasadan çıkarıldığı öğrenildi.

SİYASET 04.12.2019, 16:28 04.12.2019, 21:15 Sema Topbaş
Cumhurbaşkanı’nın veto ettiği düzenlemede son dakika gelişmesi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın termik santrallerle ilgili kararı veto etmesinden sonra düzenlemeyle ilgili önemli bir gelişme yaşandı ve termik santrallerle ilgili maddenin yasadan çıkarıldığı öğrenildi. Son dönemlerde tartışma konusu olan ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın vetosunun ardından TBMM’ye iade ettiği termik santral düzenlemesinin yasadan çıkarıldığı öğrenildi.

Kararı Veto Etmişti

Cumhurbaşkanı Erdoğan herkes tarafından tartışılan ve insan hayatını tehlikeye attığı gerekçesiyle vatandaşın tepkisini çeken termik santrallere 2.5 yıl daha çalışma izni veren düzenlemeyi veto etmişti. Erdoğan’ın veto ettiği düzenlemenin yasadan çıkarıldığı belirtildi. Öte yandan düzenlemenin Genel Kurul’da görüşüleceği ardından da onay için Erdoğan’a gönderileceği bilgisi verildi.

Güncellenmiş Hali Meclis’te Oylanacak

banner32
21 Kasım 2019 tarihinde TBMM Genel Kurulu’nda  AK Parti ve MHP’li Milletvekillerinin oylarıyla kabul edilen termik santrallerle ilgili madde kamuoyunda oldukça büyük bir tartışma yaratmıştı. Kabul edilen düzenlemeye göre termik santrallerin çevre mevzuatına uyum süresinin 31 Aralık 2022’ye kadar uzatılması öngörülmüştü ancak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan önce insan sağlığı diyerek bu kararı veto etti. Veto kararının ardından yasanın güncellenmiş halinin yarın TBMM Genel Kurulu’nda yeniden oylanacağı bilgisi paylaşıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Açıklama Yaptı

Dünkü NATO Zirvesi için Londra’ya gitmek üzere yola çıkmak için hazırlanan Cumhurbaşkanı Erdoğan seyahat öncesinde önemli açıklamalarda bulundu. Santrallerle ilgili açıklama yapan Erdoğan, insanların temiz hava solumasının önemine dikkat çekerken insan sağlığının her şeyden önce geldiğine dair ifadelerde bulundu.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@