Ekrem İmamoğlu'ndan Kanal İstanbul açıklaması

İstanbul Büyükşehir Belediye başkanı Ekrem İmamoğlu Kanal İstanbul ile ilgili olarak günlerdir beklenen açıklamayı yaptı. Günlerdir ihanet projesi olarak adlandırılan Kanal İstanbul projesi hakkında konuşan İmamoğlu, Kanal İstanbul'un ihanet değil cinayet projesi olduğunu söyledi.

SİYASET 25.12.2019, 11:09 25.12.2019, 12:53 Melek Eren - melek.eren@canlihaber.com
Ekrem İmamoğlu'ndan Kanal İstanbul açıklaması

İstanbul Büyükşehir Belediye başkanı Ekrem İmamoğlu bugün yaptığı açıklamada ya istanbul ya kanal ifadelerini kullanarak, beş madde halinde Kanal İstanbul'un ne anlama geldiğini açıkladı. Düzenlediği basın toplantısının hiçbir siyasi amacı olmadığını belirten Ekrem İmamoğlu, Kanal İstanbul'un bir ihanet değil cinayet projesi olduğunu öne sürdü.

Bir cinayet projesidir

Kanal İstanbul projesinin Türkiye'nin geleceğini riski attığını söyleyen Ekrem İmamoğlu, İBB olarak Kanal İstanbul protokolünden çekildiklerini ilan ettiğini Kanal İstanbul'un ihanet değil cinayet projesi olduğunu dile getirdi. Kanal İstanbul projesini 16 milyon kişinin varlığına ve 82 milyonun güvenliğine yönelik bir felaket Projesi olarak değerlendiren Ekrem İmamoğlu,  ne rant vadedilmiş olursa olsun derhal vazgeçilmesi gerektiğini ifade etti.

Susuzluğa mahkum olabilir

Ekrem İmamoğlu açıklamasının devamında 8500 yıldır var olan su kaynaklarının kaybedilmesinin söz konusu olduğunu belirterek, Devlet Su İşleri ve İSKİ raporlarının felaketi tek tek anlattığını Terkos Gölü’ne tuzlu su karışacağı eve gölün ebediyen su kaynağı sıfatına getireceğini dile getirdi. Aynı zamanda proje ile beraber Sazlıdere Barajı'na da tamamen işlevsiz kalacağını ifade eden Ekrem İmamoğlu, kaç kaybedilen su kaynaklarının telafisi olmadığını dile getirdi.

Deprem riskini tetikleyecek

Ekrem İmamoğlu Kanal İstanbul projesinde ikramiyesini tetikleyeceğini belirtirken cinayet demesinin başka bir sebebinin de bu olduğunu dile getirdi. Küçükçekmece gölünden fay hattı geçtiğini belirten Ekrem İmamoğlu, yapılacak olan çalışmaların kanal boyunca insanlar için risk taşıdığını, depremin bu bölgenin değiştirilemez gerçeği olduğunu dile getirdi.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@