İmamoğlu hakkında açılan 27 soruşturma için ilk kez konuştu

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, hakkında başlatılan 27 soruşturmayla ilgili ilk kez açıklama yaptı. Kendisine bilirkişi raporlarının iletilmediğini ve kendisinden bir savunma istenmediğini belirtti.

SİYASET 18.05.2020, 10:15 Sema Topbaş
İmamoğlu hakkında açılan 27 soruşturma için ilk kez konuştu

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, hakkında başlatılan 27 soruşturmayla ilgili ilk kez açıklama yaptı. Kendisine bilirkişi raporlarının iletilmediğini ve kendisinden bir savunma istenmediğini belirtti. Savunma hakkım kısıtlandı diyen İBB Başkanı, yargı sürecinin devam ettiğini, bu incelemenin ise hukuki ve idari olmaktan çok siyasi bir inceleme olduğunu ifade etti.

İBB Başkanı İmamoğlu’ndan Açıklama

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı, Beylikdüzü Belediye Başkanlığı yaptığı dönemde hakkında açılan 27 soruşturmayla ilgili ilk kez konuştu. Söz konusu soruşturmaların hukuki dayanaktan yoksun olduğunu söyleyen İmamoğlu, soruşturmaların tamamen politik olduğunu ifade etti.

İmamoğlu Hakkında Hangi Soruşturmalar Başlatıldı?

banner32
Kendisine açılan soruşturmalar hakkında Cumhuriyet’e açıklamalarda bulunan İmamoğlu, incelemelerin Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na adaylığını açıkladıktan sonra başlatıldığını ancak bir sonuç elde edilemediğini belirtti. İlk seçimi kazanarak 6 Mayıs’ta mazbatasının iptal edilmesinin ardından 2012-2019 yılları arasındaki işlemleri kapsayan yeni bir inceleme başlatıldığını söyleyen İmamoğlu, 6 aylık inceleme boyunca on binlerce evrak üzerinden tam 10 bin 451 işlem araştırıldığını ve en sonunda da 27 ayrı konuda İçişleri Bakanlığı tarafından soruşturma izni verildiğini söyledi.

Ekrem İmamoğlu ve Soruşturma

‘Takdiri Halka Bırakıyorum’

Kendisinin görevde olmadığı 20 Mayıs 2019 tarihinde yapılan satın almayla ilgili soruşturma izninin de bunlar arasında olduğunu söyleyen İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, söz konusu tarihte ne Beylikdüzü ne de İBB Başkanı olmadığını ve hiçbir resmi görevi bulunmadığını aktardı. Söz konusu 27 soruşturmada çok sayıda hukuki sorun olduğunu da ifade eden İmamoğlu, bilirkişi raporlarının tarafına iletilmediğini ve savunma hakkının kısıtlandığını dile getirdi. Yargı sürecinin devam ettiğini ve soruşturmayı yürüten müfettişin iktidar partisinden milletvekili adayı olmasının her şeyi anlattığını belirten İmamoğlu, kendisi hakkında açılan bu incelemenin hukuki ve idari olmaktan çok, siyasi bir inceleme olduğunu belirterek, ‘Takdiri halka bırakıyorum’ dedi.
 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@