TBMM Mustafa Şentop'un çağrısı ile olağanüstü toplanacak

Meclis başkanı Mustafa Şentop'un yaptığı çağrı üzerine TBMM genel kurulu Libya'ya asker gönderilmesine ilişkin Cumhurbaşkanlığı tezkeresinin görüşülmesi için olağanüstü toplanacak.

SİYASET 02.01.2020, 11:45 02.01.2020, 12:54 Melek Eren - Editör, Genel Yayın Yönetmeni
TBMM Mustafa Şentop'un çağrısı ile olağanüstü toplanacak

Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu saat 14.00’da Meclis Başkanı Şentop başkanlığında açılacak. Libya’nın talebi üzerine asker gönderilmesine ilişkin Cumhurbaşkanlığı tezkeresi genel kurulda görüşülecek tek gündem maddesi olacak. Görüşme tezkere metninin okunması ile başlarken siyasi parti grupları 20’şer dakika söz alarak görüşlerini dile getirecek. Görüşmelerin tamamlanmasından sonra ise tezkerenin oylaması yapılacak.

Libya Türkiye'den askeri destek talebinde bulundu

banner32
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzası ile yayınlanan tezkerede Libya ulusal mutabakat hükümetinin tüm bölgeyi etkileyebilecek, Libya'nın bütün bütünlüğü ve istikrarına yönelik tehdit oluşturan durumlar ile mücadele etmek adına Türkiye'den askeri destek talebinde bulunduğu ifade edilmişti.

Türkiye’nin Libya’ya asker göndermesi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzası ile yayınlanan tezkerenin devamında, Türkiye'nin milli çıkarlarına yönelik her türlü tehdit ve güvenlik riskine karşı uluslararası hukuk çerçevesinde her türlü tedbiri almak, Türkiye'nin Libya'daki menfaatlerine yönelebilecek saldırıları bertaraf etmek, kitlesel göç gibi diğer muhtemel risklere karşı güvenliğin sağlanması amacıyla Libya'ya asker gönderme zorunluluğunun ortaya çıktığı belirtildi. Tezkerenin son bölümünde ise anayasanın 92’nci maddesi uyarınca 1 yıl süreyle Türk Silahlı kuvvetlerine sınır dışında harekat izni verilmesi hususunda gereğini yapılması istendi.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@