Pazartesi , Haziran 25 2018

Soğuk Havalarda Artan Yüz Felcine Karşı Tedbirli Olun


Yüz felcinin en önemli belirtileri kaşları kaldıramamak, gülümsemede gariplik ve göz kapaklarını kapatamamaktır. Özellikle soğuk havalarda esen rüzgar yüzünüze temas ettikten bir müddet sonra bu belirtileri kendinizde fark ettiğiniz takdirde yüz felci geçiriyor olabilirsiniz. Ayrıca dudak uçuğu ve kulak enfeksiyonu gibi hastalıkların peşinden de yüz felci geçirme riski yüksektir. Kış mevsiminin soğuk günlerinde alınabilecek basit tedbirler ile yüz felcinin önüne geçilebilir. Memorial Bahçelievler Hastanesi Nöroloji Bölümünden Uzman Dr. Hale Tüzün, soğuk ve rüzgarlı havalarda yüz felcinden korunmak için alınabilecek tedbirlere dair kamuoyunu bilgilendirdi. 

Kış Aylarında Sık Rastlanıyor 

Yüz felci, yüz kaslarının zayıflaması sonucu meydana gelmektedir. Yüz kaslarında 7. sinir olarak tanımlanan fasisal sinir, kaş, alın, burun kanadı, ağız kenarı gibi mimik kasların hareketini düzenlemektedir. Bu sinir, soğuk hava, travma ve birtakım enfeksiyonlar yüzünden hasar görüp de görevini ifa edemediği zaman kişi yüz felci geçirmektedir. Yüz felci vakalarına, soğuk havanın hüküm sürdüğü kış mevsiminde çok sık rastlanmaktadır. Bu sinir, havanın soğuk ve rüzgarlı olduğu günlerde kulak kemiklerinin içerisinden geçtiği esnada şişmekte, ödemlenmekte ve kemik kanalının içerisinde sıkışıp kalmaktadır. Bu da yüz felcine yol açmaktadır. Yüz felcinin belirtileri ve ortaya çıkma süresinde sinirdeki hasarın derecesine göre değişkenlik olabilmektedir. Yüz felci, soğuk hava ile temas ettikten birkaç gün sonra yavaşça kendini gösterebilir. Yüz felci geçirmeden evvelde kulakta sinir sıkışması yüzünden zonklayıcı bir ağrı olabilir. Böyle bir durumla karşılaşıldığı zaman derhal uzman hekime müracaat edilmelidir. 

Nasıl Tedbirler Alınmalıdır? 

Dışarıda hava soğuksa rüzgardan korunmak için kulak ve yüz bölgesini kaşkol, şal, kulaklık gibi giysiler ile korumalıdır. 

Banyonun peşine dışarı çıkılmaması gerekir. Dışarıya çıkılacağı zamanda saçların iyi kuruduğundan emin olmak önemlidir. 

Tiroit ve diyabet gibi rahatsızlıkların kontrol altında tutulması gerekir. 

Yüz felcine karşı çocukları soğuk havadan doğru şekilde korumak çok önemlidir. 

Deniz kenarı veya rakımı yüksek yerlere gidilecekse yüz ve kulak bölgesini korumaya ayrı özen gösterilmelidir. 

Soğuk havalarda seyahat ederken araç camının açık tutulması en önemli yüz felci nedenleri arasındadır. Bu yüzden aracın içini havalandırırken mola yerleri tercih edilmelidir. 
 

About

Check Also

Bahar Temizliğinde Temizlik Maddelerine Dikkat!

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, bahar ayının gelmesiyle birlikte bahar temizliği yapan vatandaşlara yönelik uyarıda bulundu. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir