Cumartesi , Temmuz 21 2018

Soma'ya Ayıp Etmiyor muyuz?


Tüm dünya iki gündür Soma’da hayatını kaybeden maden işçileri için gözyaşı döküyor, salavatlar getiriyor, dualar ediyor, tweet atıyor. Kendi ailesinden biri hayatını kaybetmiş gibi, boğazında bir düğümle konuşamıyor, daha kötüsü olmasın diye Allah’a ellerini açıyor ve umutla bekliyor…

Peki bu süreçte sözde iyiler; her kötü olayı fırsata çevirmek isteyen kişi ve kurumlar ne yapıyor… Protesto, reklam… Soma’da insanların can acısıyla yaptıklarını kesinlikle bunun dışında tutuyorum.

Size de siyasete hayatını kaybeden vatandaşlarımızı alet ediyoruz gibi gelmiyor mu? Daha defnedilmemiş, cenazesine ulaşmadığımız vatandaşlarımızı affınıza sığınarak söylüyorum rant kapısı olarak mı görüyoruz? Burada insanlığımızı sorgulamak istiyorum. Evet bence de istifa etmesi gerekenler var.

Bundan sonra Mehmet Akif’in dizelerini okurken Soma’yı hatırlayıp yutkunmalılar.“Kenar-ı Dicle’de bir kurt aşırsa bir koyunu, Gelir de adl-i İlahi sorar Ömer’den onu”  Ama istifa etmemeleri kişisel ayıpları olarak kalmalı. Toplum olarak Soma’ ya ayıp etmemeliyiz…

Burada konuşulması gerekenler yetim kalanlara nasıl sahip çıkarız olmalıydı, hükümeti nasıl istifaya zorlayacağımız değil.

Bankalarımızdan birisi sağolsun (!) iyilik yapmış… Kredi borçlarını silmiş…. Reklamın iyisi kötüsü olur mu? Buyurun bakalım.

Her insan hiç istemese bile ucundan kıyısından kredi denilen belaya muhakkak bulaşmıştır. Peki bu kredileri verirken kurum hayrına mı iş yapıyor… Tabi ki de hayır… Önce kendini koruyor.  Diyor ki sana bir şey olursa benim zararım ne olacak? Gel sana önce bir hayat sigortası yapalım… Nasılsa ben oradan zararımı karşılarım. Tabi kurumun bir de sigorta şirketi varsa; para sağ cebinden sol cebine giriyor… Bu durumda şirket ya da kurum çok büyük iyilik yapmış oluyor. Reklamın iyisi kötüsü olmaz.

İyilik yapmak gizli olmalı… En azından atalarımız böyle demiş.. Sağ elin verdiğini sol el bilmeyecek… Peki bu kurumlar kredi borçlarını silerken iyilik yapıyor da bu atasözünü hiç mi duymamışlar… Ben şahsım adına merak ediyorum ve çürüdüğümüzü hissediyorum.

Allah hayatını kaybeden kardeşlerimize rahmet eylesin, Allah’ın bereketi geride kalanların üzerine olsun. 

About Meral BİLGE

Check Also

Kendimize Sormamız Gerekenler

Neden asabiyiz?      Toplumsal baskı ve ötekileştirmeye maruz kalıyor muyuz?     Sevgisizlik ve şiddet neden …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir