Cumartesi , Ağustos 4 2018

Sosyal Medya ve İnternet Üzerinden Uyuşturucuya Alıştırıyorlar


Yazar Sefer Darıcı, İzmir’de görev yapan rehber öğretmenlerine verdiği seminerde uyuşturucu kullanımına dikkat çekerek ailelere şu önemli uyarılarda bulundu:
    

“Günümüzde uyuşturucu satışı sokaklarda yapılmıyor. Uyuşturucu satışının yaygın olduğu alan sosyal medyadır. Aileler, evlatlarının akıllı telefon ve bilgisayarda hangi tür oyunları oynadıklarına, hangi filmleri izlediklerine ve sosyal medyadaki aktivitelerine dikkat etmeli ve sürekli denetim yaparak çocuklarını başıboş bırakmamalıdır.”
    

İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından rehber öğretmenlerine yönelik düzenlenen ‘Aile Eğitimi Programı’ kapsamında Bilinçaltı ve Sübliminal Mesajlar eğitimi ile ilkokul ve ortaokullarda görevli 282 rehber öğretmene, Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Öğretim Görevlisi ve Yazar Sefer Darıcı seminer verdi. 
    

Darıcı, “Çocuklar, internet ve sosyal medya denilen mecralarda uyuşturucuya alıştırılıyor. Yurt dışında yürütülen çalışmalarda sosyal medya ile uyuşturucu arasındaki ilişki ortaya konuyor. İngiltere’de yürütülen çalışmalar neticesinde Instagram, Twitter, Facebook, Snapchat gibi sosyal medya hesapları üzerinden uyuşturucu pazarlandığı ortaya çıkarıldı. Günümüzde narkomarketing (uyuşturucu pazarlama) diye bir kavram ortaya çıktı. Ülkemizde de siber suçlar ve narkotik birimleri işbirliği yaparak bu tarz uyuşturucu pazarlayan siteleri önlemeye çalışıyor. Eskiden uyuşturucu pazarlamasında sokak torbacıları kullanılırken günümüzde de sanal torbacılar uyuşturucu pazarlıyor. Sanal yolla yapılan satışta kontrolü sağlamak uyuşturucu madde kargo ile gönderildiğinden dolayı çok zor.” ifadelerine yer verdi. 
    

Uyuşturucu Pazarlamasında Kartelleşme
    

Günümüzde uyuşturucuya özendirmede en fazla kullanılan yöntemin oyunlar olduğunu ifade eden Yazar Darıcı, “Akıllı telefon uygulamalarının içeriği incelendiği zaman bu amaca yönelik oyunlar tasarlandığı görülür. örneğin çiftlik oyunlarının birçoğu uyuşturucu üretimi yapılan oyunlar haline gelmiş. Bu tarz oyunların arkası kurcalandığında mutlaka uyuşturucu karteline rastlanır. Buradaki hedef ise çocuklara uyuşturucuyu sevdirmektir. Sokaklarda bazı şeyler yakalansa da sosyal medya güvenli hale getirilmediği sürece bu önlenemez.” dedi. 
    

Aileler, Teknolojiyi Çocuklarından Daha İyi Takip Etmeli
    

Darıcı, “Sosyal medya üzerinden yapılan uyuşturucu pazarlamasıyla mücadele etmek için medya okuryazarlığı çok önemlidir. Bu konu ile ilgili bilinçlendirici derslere ihtiyaç var. İnsanlar, bu hususta ne kadar bilinçlenirse tehlikelerinde o derece farkında olur ve uzak durur. Anne ve babaların, çocuklarının nasıl bir tehlike ile karşı karşıya olduklarını algılayabilmeleri için teknolojiyi çocuklarından daha iyi kullanması ve takip etmesi gerekir. Bu hususta sosyal medya üzerindeki kontrol ve denetim mekanizmaları sıklaştırılmalıdır. Çocuklar, özellikle film, dizi ve oyunlarla uyuşturucuya özendiriliyor. Olay artık özendirme boyutunu da aşarak sosyal medya üzerinde sosyal medya üzerinden uyuşturucu pazarlanıyor. Dijital bankacılık ile ödenen para sayesinde uyuşturucu bir gün sonra kapıya geliyor.” dedi. 
    

Dizilere Dikkat
    

Herhangi bir filmdeki görüntünün özendirici olma ihtimaline değinen Darıcı, “İnternetteki dizi ve filmlerin birçoğu özendirici sahneler içeriyor. ‘Breaking Bad’ ‘Narcos’ vb. diziler, uyuşturucuya özendirici sahneler içeriyor. Ayrıca akıllı telefonlara uygulama yüklenen alanlarda sakıncalı uygulamalar mevcut. Hatta çocuklara yönelik bir araba arışı oyununda, ne kadar uyuşturucu toplanırsa o kadar para kazanılıyor. Oyunu oynayan çocuk, sürekli aynı sahne ile karşılaştığı zaman uyuşturucu bilinçaltına yerleşiyor. Örneğin oyunda bir sonraki bölüme geçmek için oyundaki karakterin elinden uyuşturucuyu almak gerekiyor. Rehineyi uyuşturabilmek için şırıngayla uyuşturucu vermesi lazım. Bu noktada oyun denilerek geçiştirilmemesi gerek. Çünkü bu tür oyunların arkasında uyuşturucu karteli var. Oyunların içeriğinde algı yönetimi teknikleri kullanılıyor. Çocuklar, bu oyunlara ne kadar maruz kalırsa yönlendirmesi o kadar kolay oluyor. bu yüzden çocukların oynadığı oyunlar ile izlediği filmler önceden kontrol edilmeli. Böyle içeriğe sahip oyunlarda ve filmlerde derhal tedbir alınmalıdır. Günümüzde ailelerin, televizyonun çocuğun bakıcısı olmadığını anlaması gerekiyor.” Şeklinde açıklamalarda bulundu.             
 

About

Check Also

Bu Besinler Çocukların Beyin Gelişimini Destekliyor

Beslenme alışkanlıkları,  genetik faktörler ve çevresel faktörler beyin gelişimini etkiler.  Kısacası beyin gelişimi beynin fiziksel …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir