Pazartesi , Temmuz 16 2018

Sosyolog Ayça, İşsiz Kalınca Ekmeğini Balıktan Çıkarıyor


Mersin Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümünü 2013 yılında bitiren Ayça Avuloğlu, mezun olduktan sonra mesleğini icra edebileceği iş bulamayınca Mezitli Belediyesine ait Balık Pazarı’nda balıkçılık yapmaya başladı. 

Sosyal sorumluluk projelerinde görev alan, formasyon, eğitim koçluğu ve AB Proje yazarlığı konusunda da eğitim gören Avuloğlu, memleketi Sivas’ta mesleğini icra edeceği işe girememe korkusu yüzünden Mersin’de yaşamayı tercih etti. Ancak yaptığı iş başvuruları yanıtsız kalınca Avuloğlu, ekmek parasını kazanmak için mesleği haricinde iş aradı. Balık pişirme salonuna yaptığı iş başvurusu kabul olan Avuloğlu, bazen balık satış bölümünde, bazen de balık pişirme bölümünde çalışıyor. Avuloğlu, mesleğini icra edebileceği günü özlemle bekliyor.

Sosyoloji bölümünü bitirdikten sonra özel bir dershanede öğretmenlik yapan Avuloğlu, “Formasyon, eğitim danışmanlığı ve eğitim koçluğu alanlarında da eğitim gördüm. Ancak eğitim fakültesinde değil, fen edebiyat fakültesinde eğitim gördüğüm için öğretmenlik benim eğitim aldığım bölüme uygun bir meslek değildi. Mesleğimi icra edip maddi kazanç elde edebileceğim işler olsa da bu tarz bir işe giremedim. STK, dernek ve şirketlere iş başvurusunda bulunsam da bu başvurularıma herhangi bir dönüş olmadı. Mesleğimi icra etmek için mücadelemden vazgeçmiş değilim. Hayatımı sürdürebilmek için balıkçıda çalışıyorum. Ben, hangi iş olsa çalışırım.” dedi.

Şu andaki iş ortamını sosyolojik olarak bir araştırma sahası olarak gördüğünü belirten Avuloğlu, “Şu anda bir geçiş sürecindeyim. Projelerde gönüllü olarak görev alsam da ekmek paramı da kazanmam gerekiyor. Şu anda yaptığım işi bir sosyal araştırma olarak algılıyorum. Balıkçı dükkanında çalışmaya başlamadan öncede tenis kortlarında çalıştım. Bunların hepsini bir done olarak görerek veri biriktirdim. Bu işleri yapmamı bir şanssızlık olarak görmekten vazgeçtim.” şeklinde konuştu.  
 

About

Check Also

O Bölgede Kar Kalınlığı 5 cm'e Ulaştı

Nisan ayına girmemizle birlikte ülkemiz genelinde bahar havası hakim olurken o bölgede dün başlayan sağanak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir