Pazartesi , Haziran 25 2018

Söz Hakkı


Toplum içerisinde yaşarken belki farkına varamıyoruz ama kendimizden başka hiç kimseye söz hakkı tanımıyoruz. 

Bizler, söz hakkını hükümranlık gibi düşünüyoruz. Bir yerde söz hakkı elde ettik mi kendimizi padişah, sözümüzü de ferman sanıyoruz. Oysa söz hakkı sadece görüş belirtmekten ibarettir. Biz, görüşümüzü belirttikten sonra değerlendirmesini topluma bırakmalıyız. Yani illa da benim sözüm yürüyecek diye efelenmenin ne kendimize ne de bir başkasına kazancı olmaz. 

Söz hakkı elde ettikten sonra sözünün hükümranlığını yürütmek isteyenler, bulundukları ortamın bütünlüğünü bozdukları gibi topluluğu hedeflerinden şaşırtır. 

İnsanın, sırf kendi benliğini tatmin etmek için yaşaması iltihaplı bir yaraya benzetilebilir. Bu iltihaplı yara maneviyatın kuvvetlendirilmesi ile tedavi edilmezse  bu iltihaplı yara gittikçe irin halini alarak insan yaşamını felç eder. 

İşin en korkunç tarafı ise söz hakkı elde eden insanların, çevresindekileri bir korku çemberi içerisine alarak sözünü yürütmeye çalışmasıdır. Böyle ortamlarda ise haksızlığın önüne geçmenin imkanı yoktur. 

Şunu unutmamak gerekir ki bu dünyayı batıran haramı veren el ile alan eldir. Bir diğer imkansız olan ise insanın, yaşamdan çaldıklarını geri verme imkanının olmamasıdır. Bu yüzden herkesin, kendisiyle yüzleşmesi gerekir. İnsanlar, yaşamları hakkında derin düşüncelere dalmalı ve derin muhasebeler yapmalıdır. Bu mücadele gücünü artırır. İnsanlar, düşünmedikçe düşünce gücü ağır vasıta gibi ilerler. Bu da yaşamla mücadele gücünü azaltır.  
Toplumda dikkatimi çeken en çarpıcı şey ise söz hakkını elde ettikten sonra sözünü yürütmek isteyen insanların sorumluluktan kaçmasıdır. 

Oysa insanın, yaşamdaki saygınlığı aldığı sorumlulukla eş değerdir. 

Yani saygınlık, söz hakkını elde ederek sözünü yürütmek için çevresindekileri korku çemberine almakla değil, alınan sorumlulukla kazanılır. 
 

About Şener Koştu

Check Also

Kendimize Sormamız Gerekenler

Neden asabiyiz?      Toplumsal baskı ve ötekileştirmeye maruz kalıyor muyuz?     Sevgisizlik ve şiddet neden …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir