Cumartesi , Ağustos 4 2018

Spor Toto Süper Ligde İlk Devrenin "En"leri


Spor Toto Süper Ligde 2014 2015 sezonunun ilk devresi (16 maçlık bölüm) geçtiğimiz hafta sona erdi. İlk yarıyı Fenerbahçe, Beşiktaş ve Galatasaray’ın 1 puan önünde lider bitirdi. Son 4-5 haftada müthiş bir liderlik yarışı yaşandı. Bu gidişle sezon sonuna kadar da devam edecek gibi görünüyor.

Bugünkü yazımda ilk yarısı sona eren ligimizde neler oldu? En Başarılı Teknik Direktör, En Başarılı Takım ve diğer detayları sizlerle paylaşmak istedim.

EN BAŞARILI TAKIM: BEŞİKTAŞ

En başarılı takım olarak Beşiktaş’ı seçtim. Fenerbahçeli arkadaşlar, lider bitiren takım kendileri olduğu için bu seçimime itiraz edebilirler. Fakat Avrupa kupaları, stat sorunu gibi farklı bağlamları düşündüğümüzde bunu hak eden takım olarak Beşiktaş’ı gördüm. Siyah beyazlı takım son 3 sezondur çeşitli sorunlarla uğraşıyor. Bu sezon da stadı olmamasına rağmen 3 kulvarda mücadele ediyorlar. Ligde 2. Sıradalar ve UEFA Avrupa liginde de grubunu ilk sırada bitirmeyi başardı. Bu yüzden benim seçimim Beşiktaş’tır.

EN BAŞARILI HOCA: HAMZA HAMZAOĞLU

En başarılı teknik direktör olarak Hamzaoğlu’nu seçtim. Galatasaray halen zirve yarışının içinde bulunuyorsa en büyük pay onundur. Sadece saha aldığı sonuçlarla değil, takıma oynattığı futbol, oyuncuları kazanması, taraflı tarafsız herkesin kişiliği ile onu takdir etmesi…

Bunlar birlikte düşünüldüğünde bu unvanı en çok hak eden hocanın Hamza Hamzaoğlu olduğunu düşünüyorum.

EN İYİ FUTBOLCU: VELİ KAVLAK-ALPER POTUK

16 haftalık süreci düşündüğümüzde bu kategoriye girebilecek birçok oyuncu söyleyebilirim. Fakat geneli ele alarak değerlendirmeyi yapacak olursak takımına en çok katkı sağlayan oyuncuların Veli Kavlak ve Alper Potuk olduğu kanısındayım.

Geldiği günden bu yana büyük bir gelişim geçiren ve orta sahanın defansa dönük olan yerinde tam bir dinamo görevi gören Veli Kavlak, son hafta kırmızı kart görse de bu unvanı en çok hak eden 2 oyuncudan biri olmuştur. Takımının oynadığı maçlarda rakibi karşılayan, takımını atağa çıkaran özelliğiyle bu konuda bir itirazı olacağını düşünmüyorum.

Fenerbahçeli Alper Potuk ise İsmail Kartal’ın kurtarıcılarından biri olmuş durumda. Son hafta Başakşehir’e attığı gol, sezon başından beri takımının ileride kalmasını sağlayan özellikle de Beşiktaş maçındaki performansı ve sahip olduğu potansiyel… Tüm bunları ele alarak Alper Potuk’un en iyi performans gösteren futbolculardan biri olduğunu düşünüyorum.

DEVRENİN HAYAL KIRIKLIĞI: DİEGO RİBAS

Büyük umutlarla transfer edilen Diego, ilk devre boyunca takımda istediği kadar süre alamadı. Sadece Türkiye kupası maçlarında ilk 11 oyuncusu olarak düşünüldü. İsmail Kartal, onu oynatacak pozisyon mu bulamıyor? Antrenmanlarda iyi çalışamıyor mu? Takım oyununa katkı mı yapamıyor? Ya da halen fizik olarak yeterli mi değil? Tüm bu sorular cevap bekliyor. Bir izleyici olarak Diego’yu maçlarda görmek istiyoruz. Bu oyuncu bir yıldız ve Fenerbahçe’ye Türkiye Kupasında oynasın diye gelmedi, ya da bu kadar paraları kulübede otursun diye mi verdiler? İkinci yarıda daha fazla süre alan ve bize güzel goller izletecek bir Diego istiyoruz.

Süper ligde ilk yarıda gözlemlediğim bazı detayları sizlerle bu yazıda paylaşmaya çalıştım. İlk yarıda yine güzel futbollar izleyemesek de heyecan dolu bir zirve mücadelesinin devam edeceğini garanti verebilirim.

17. hafta karşılaşmaları başlayana kadar yazılarıma ara vereceğim. 2 haftalık bir aranın ardından spor gündemine ilişkin naçizane değerlendirmelerimle buluşmak umuduyla iyi günler.

Yorumlarınızı beliyorum…

About Ali Yiğit KUTLUCA

Check Also

Kendimize Sormamız Gerekenler

Neden asabiyiz?      Toplumsal baskı ve ötekileştirmeye maruz kalıyor muyuz?     Sevgisizlik ve şiddet neden …

7 comments

 1. Fiziksel şartlar düşünüldüğünde Beşiktaş’ın başarı yorumunuza ben de katılıyorum. Lig’e esprili capslere neden olacak şekilde başlayan Galatasaray için de Hamzaoğlu bir mucize oldu 🙂

 2. Bir galatasaraylı olarak yorumlarınıza katılıyorum ve şunu da belirtmek istiyorum ki milyon dolarların harcandığı bu sektör daha zevkli olabilirdi . Tıpkı bi 10-15 yıl öncesi gibi.

 3. Sayın editör sizin futboldan anlayışınız hiç kusura bakmayın ama 3 istanbul takımıdır. Aslında bunlarında sebeblerini biliyoruz ama anadoluyu siz ve sizin gibilere yedirmemek için takımımızı sonuna kadar destekleyeceğiz. Eğer burada bursaspor’un, futbolcularının ve teknik ekibinin başarısı göz ardı ediliyorsa bunda art niyet ararız. Bunun yanında diğer anadolu klüplerini görmezden gelip yok saydığınız sürece sizleri her ortamda eleştirmekten kaçınmayacağız. Saygılar

  • Anadolu kardeş, Bursaspor lider de biz mi bilmiyoruz. Bursaspor, bi öyle bi böyle sonuçlar alıyor. Adam yazmış işte geneli değerlendirdim diye ben de fenerliyim en fazla itirazı benim etmem gerekiyor. Biraz saygı gösterelim…

 4. Ali Yiğit Kutluca_Bilgilendirme

  Merhabalar. Bugünkü yazımda farklı takımları tutan arkadaşlardan farklı eleştiriler aldım. Bu yazıda belirttiklerim ve önceki yazılarımda çok dikkatli bir şekilde tarafsız olmaya çalıştım. Bu yazıda de değerlendirmelerimi tüm sezonu dikkate alarak yapmaya çalıştım. Sizlerin önerileri varsa alabilirim. Fakat tüm sezona göre değerlendirmelerimizi yapalım… İyi günler…

 5. Beşiktaş’ın başarı yorumunuza ben de katılıyorum.
  🙂

 6. Sayın Aralid (Dilara) ben de sizin yorumunuza katılıyorum. 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir