UEFA duyurdu ofsayt kuralı değişiyor

Futbolda gün geçtikçe artarak devam eden tartışmalara sebep olan ofsayt kuralında değişikliğe gidiliyor. Söz konusu ofsayt kuralı için UEFA’nın harekete geçtiği öğrenildi.

UEFA duyurdu ofsayt kuralı değişiyor

Futbolda gün geçtikçe artarak devam eden tartışmalara sebep olan ofsayt kuralında değişikliğe gidiliyor. Söz konusu ofsayt kuralı için UEFA’nın harekete geçtiği öğrenildi. Rus ve Polonya basınında yer alan habere göre, 1 Haziran 2020 itibari ile ofsayta yeni kural getirilecek ve yeni kurala göre ofsayta 12 cm esneklik getirilecek.

UEFA’dan Yeni Ofsayt Kuralı

Son dönemde futbolda gittikçe artan ofsayt tartışmaları ilerleyen haftalarda daha da alevlenecek gibi görünüyor. Yabancı basında yer alan haberlere göre, UEFA Haziran ayında ofsayt kuralında değişikliğe gidiyor. Yapılacak olan değişiklik sonrasında 1 Haziran’dan itibaren 12 cm’ye kadar olan hataların ihlal sayılacağı belirtildi. Değişiklik kararıyla ilgili hazırlanan taslak öneride hücum oyuncusunun rakip oyuncudan 12 cm’ye kadar kaleye yakın olması halinde hakem tarafından verilen gol kararının geçerli sayılabileceği belirtildi.

Yeni Kural Şubat Ayında Resmileştirilecek

Yabancı basında yer alan haberlerde, VAR’daki ofsayt kuralının 12 cm sapmanın dikkate alınmasının ardından uygulanacağı ve getirilecek olan yeni kuralda, hücum oyuncusunun kolu, dirseği yada ayağının önde olması durumunda bunun ofsayt olarak dikkate alınmayacağı ve vücudun önde olmasının esas kabul edileceği öğrenildi. UEFA’nın yeni kuralının Şubat ayında gerçekleştirilecek olan IFAB toplantısında resmileştirilmesinin beklendiği ve kuralın 1 Haziran 2020 tarihinde yürürlüğe girmesinin planlandığı hatta yeni kuralın EURO 2020’de uygulanıp uygulanmamasının da tartışılacağı aktarıldı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Kanal İstanbul Yapılmalı mı
Kanal İstanbul Yapılmalı mı
Günün Karikatürü Tümü

Gelişmelerden Haberdar Olun

@