UEFA VAR sisteminde radikal değişikliğe gidiyor

UEFA, VAR sistemine olan güvensizliği engellemek için radikal bir değişikliğe gidiyor. UEFA'nın önerisi Başkan Ceferin tarafından IFAB toplantısında sunulacak.

UEFA VAR sisteminde radikal değişikliğe gidiyor

UEFA, VAR (Video Yardımcı Hakem) sisteminde radikal bir değişikliğe gitmenin hazırlıklarını yapıyor. VAR sistemindeki yeni kurala yönelik öneri Başkan Aleksandar Ceferin tarafından 29 Şubat 2020’de yapılması planlanan IFAB (Uluslararası Futbol Birliği Kurulu) toplantısında sunulacak.

Değişiklik Devrim Niteliğinde

Elit Teknik Direktörler Semineri’nde aralarında dünyaca ünlü teknik direktörler Zinedine Zidane, Carlo Ancelotti, Jürgen Klopp, Max Allegri ve Pep Guardiola’nında olduğu bir grupla bir araya gelen UEFA Başkanı Aleksandar Ceferin, elle oynama ve ofsayt ile ilgili bir anlaşmaya varamadı.  

Kararlar Yoruma Açık

VAR sisteminde yapılması planlanan değişiklikle ilgili açıklamalarda bulunan Başkan Aleksandar Ceferin, “VAR ekranında oyuncuların durduğu yerler, pozisyonları ve verilen kararlar kişi yorumuna açıktır. Bu yorumlar yapılırken UEFA, bir oyuncunun ayakkabı numarası daha büyük, başka bir oyuncunun burnu daha büyük diye ofsayt çalınması taraftarı değil. Bu nedenle teknik direktörlerin tavsiyeleri, futbolcular ve kulüplerden alınan görüşler doğrultusunda VAR sistemiyle alakalı yeni kararların alınacağı IFAB toplantısında değişiklik önerisini sunacağım.” dedi.

Amaç Güvensizliği Engellemek

UEFA’nın VAR sisteminde istediği değişiklik her takım için devre başına 1 itiraz hakkı tanınarak VAR sistemine olan güvensizliği engellemek. Bu itirazda teknik direktörler tarafından tenisteki hak gibi yapılabilecek. Karşılaşmanın hakemleri, teknik direktörlerden gelen itirazı dikkate aldıktan sonra monitöre giderek pozisyonu tekrar izleyip yeniden karar verecek. IFAB, UEFA tarafından verilen öneriyi değerlendirdikten sonra olumlu veya olumsuz bir geri bildirimde bulunmak zorunda.  

Yorumlar (2)
Yüksel 7 ay önce
Teknik direktörlük bir strateji dir sonuçta evet var sisteminde tenisteki gibi itiraz etme hakkı olması lazım teknik direktör bu hakkını ona göre kullanacak yani maçın kaderini kendi stratejisi ile belirleyecek
Mehmed 7 ay önce
Siz hangi dünyayı yaşıyorsunuz! Vatandaş yapılan zamlarla ayın sonunu getiremiyor, doğalgaz, elektrik v.s. Faturaların altında ezilirken....
Günün Anketi Tümü
Kanal İstanbul Yapılmalı mı
Kanal İstanbul Yapılmalı mı
Günün Karikatürü Tümü

Gelişmelerden Haberdar Olun

@