Cuma , Temmuz 20 2018

Süleyman Şah Operasyonu


Son Süleyman Şah operasyonu beni gerçekten çok endişelendirdi. Ama endişelendiren operasyon değil operasyon sonrası bazı vatandaşlarımızın olumlu ve ya olumsuz tavırları. Sanırım Siyonizmin dünya genelinde başlattığı ve Milletleri birbirine düşüren algı oprasyonunda bizde Irak, Suriye ve Libya gibi olduk. Bu ülkelerin halkları iktidarda bulunan şahıslardan kurtulmak için ülkesini yakmaya ve yıkmaya gelen Batı Devletlerini sevinç naraları ile karşılamışlardı. İktidardakilerden nefret ediyorsan, vatan önemli değil hemen pervasızca eleştir, yak ve yık. Ya da İktidar yanlısı isen sorunsuz herşeyi kabullen. 

Daha önceden iki kere yeri değişmiş bir mezarın yerini üçüncü kere değiştiren bir opreasyon, nasıl oluyor da geri çekilme ve kaçma olarak nitelendiriyorlar hâlâ anlamış değilim. Bir diğer eleştiri ise toprak kaybetmişiz. Önceki Anıt Mezar da Suriye sınırları içerisinde idi, şimdiki Anıt Mezar da Suriye sınırları içerisinde. Bu nasıl bir toprak kaybetme oluyor Allah aşkına?
 

Bir devlet yaptığı operasyonda asıl amacının ne olduğunu söylemek zorunda mı? Devletin yaptığı operasyonlarda o operasyonun geleceği ile alakalı planlamayı yaparken, mutlaka kendi istihbaratı ile her türlü ihtimali düşünerek yapıyordur.

Amaç hükümeti eleştirmekse, hükümetin icraatlarını eleştirecek bir çok şey bulabilirsiniz. Ama bu operasyon hükümet değil Devlet oprasyonudur. Hepimizin devletinin operasyonu. Düşmanların sevinç naralarını andıran bu hükümet başarısız oldu tavırları Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına yakışmamaktadır. Ordumuzun harekatını başarısız görmek ve Ordumuzu kaçmakla suçlamak izahi edilebilir bir durum değildir. Evet operasyon aklınıza yatmadı ise şu şekilde ifade edilebilir. Bizler Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları olarak bu operasyonun bu şekilde olmasına karşıyız. Bu operasyon yapılmamalı idi. Gerekirse bizlerden gönüllü bir ordu kurun. Biz Atamızı yani Süleyman Şahımızı olduğu yerde korumak için her türlü fedakarlığı yapmaya hazırız denilebilir. Ama pervasızca Türk Ordusunu ve onun nezlinde Türkiye Cumhuriyeti Devletini korkup kaçmakla ve toprak kaybetmekle suçlamak ancak Yunan Vatandaşlarının bize yakıştırabileceği bir sıfattır. Ama tabiki bizim vatandaşlarımız tepkisini verirken iktidara olan öfkesini biraz abartınca ipin ucu Devletini karalamaya kadar gidebiliyor. Dünya genelinde kendi Devletini Uluslar arası arenada bu kadar şikayet eden başka bir millet olmasa gerek.

Tarihimizin her döneminde şanlı zaferlerimizde oldu, ağır yenilgilerimizde ama hiç bir zaman aldığımız yenilgiler için şanı devletlerimizi ağır ifadelerle yerden yere vurmadık. Ortada ne bir savaş var ne galibiyet ne zafer ne de yenilgi. Sadece basit basit ve stratejij bir operasyon.

Sonuç olarak bizlere, Türkiye Cumhuriyeti Devleti vatandaşlarına yakışan, Devletini zaafa uğratacak açıklamalar yapmamaktır. Rahatsız olduğumuz konuları ağır ithamlarla ifade etmek yerine, mantıklı ve izah edilebilir bir dille söylemek geleneklerimiz açısından önemli bir tavırdır. Hükümetleri eleştirirken sert söylemlerle eleştirmek bir yerde kabul edilebilir bir durumdur. Çünkü hükümetleri eleştiren muhalefet daha iyisini yapabileceğini dile getirmek için ser cümleler kurabilir. Amma konu Devlet olunca herkes iktidarından muhalefetine kurduğu cümlelerine dikkat etmek zorundadır.

About Bilal OKUDAN

Check Also

Kendimize Sormamız Gerekenler

Neden asabiyiz?      Toplumsal baskı ve ötekileştirmeye maruz kalıyor muyuz?     Sevgisizlik ve şiddet neden …

One comment

  1. Toprak’tan kaçılmaz,kanla korunur

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir