Cuma , Temmuz 20 2018

Süleyman Seba İçin…


Beşiktaş, bugün saat 21.45’te Arsenal ile şampiyonlar ligi play off turundaki ilk maçına çıkacak. Atatürk Olimpiyat Stadı’nda oynanacak bu karşılaşma ve tur, kağıt üzerinde takımların potansiyelleri karşılaştırıldığında Arsenal açısından biraz daha pozitif yöne kaymış durumda.

Takımların sistemleri, oyuncu kaliteleri ve en önemlisi Şampiyonlar Ligi sahnesindeki tecrübeleri iki takım arasındaki bariz farkları ortaya çıkarıyor. Nitekim bu maçın ve turun favorisi Arsenal ki zaten bunu inkar eden kimse de yok.

Bir yanda tüm şampiyonlar ligi gruplarına katılmış, finansal olarak Avrupa’da ilk 10 takım arasında bulunan bir İngiliz Devi ekol Arsenal, diğer yanda ise kendi stadı daha bitmemiş, finansal sorunlar boğuşan ki sadece bunun yüzünden bir sezon Avrupa kupalarından men edilmiş, Türkiye’nin en büyük takımlarından biri olan Beşiktaş. Terazinin Arsenal kısmı ağır basıyor. Tüm bunlar düşünüldüğünde Teknik Direktör Bilic’in de dediği gibi favori Arsenal ve şanslar Arsenal’in lehine % 20’ye %80 durumunda.

Fakatttt…

Beşiktaş’ta daha vefatının üzerinden 1 hafta geçmemiş olan Süleyman Seba’nın azmi var. Beşiktaş’ta onu yattığı yerde rahat ettirmenin en önemli yolunun başarılar kazanmak Arsenal’i elemek olmasının inancı var.

Birbirine zıt tüm takım taraftarlarını vefatının ardından birleştirmiş, herkesin Süleyman Ağabey’i olan Daimi Başkan Süleyman Seba’nın bıraktığı takım olma, bir olma, tek vücut olma mirası var. Metin-Ali-Feyyaz’ın birlik ruhunu, Rıza Çalımbay’ın liderlik ruhunu, Şifo Mehmet’in hızını ve Sergen’in teknik becerilerinin altyapısını oluşturmuş bir kulüp geleneği var.

Şüphesiz ki Beşiktaşlı oyuncular Süleyman Seba’yı mezarında rahat uyutmak için bu maçı kazanacaklardır. Yukarıda da belirttiğim gibi işler sadece sistem, finansal durum ve tecrübe ile doğru orantılı olsaydı Real Madrid her yıl tüm kupaları domine ederdi.

Bayern Münih her sene şampiyonlar ligi şampiyonu olurdu. Ama o takımları durduracak Atletico Madrid gibi Borussia Dortmund gibi takımlar var. Her şey para ile olsaydı Anadolu’dan Bursaspor gibi bir şampiyon çıkmazdı. Bu yüzden Beşiktaşlı futbolcular ve teknik ekip aslında şanslı durumdalar. Çünkü arkalarında örnek alabilecekleri bir tarih ve maçı kazanmak, turu geçmek için ellerinde bir koz var. O da Beşiktaşlılık ruhu ve Süleyman Seba’nın bıraktığı Beşiktaş mirası…

Tüm bunlar doğrultusunda bu akşam oynanacak Beşiktaş Arsenal maçı teknik ve taktik işlevlerin etkisinden çok öte bir maç olacak. Onun bu maçta kaybedilse bile Beşiktaşlılık ruhunun ve azminin kazanacağını düşünüyorum. 

Slaven Bilic’in de dediği gibi bu maçı kazanmayı hayal etmeyeceğiz kazanmak için çalışacağız…

 

About Ali Yiğit KUTLUCA

Check Also

Kendimize Sormamız Gerekenler

Neden asabiyiz?      Toplumsal baskı ve ötekileştirmeye maruz kalıyor muyuz?     Sevgisizlik ve şiddet neden …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir