Çarşamba , Temmuz 18 2018

Süleymaniye'de Hükümet Karşıtı Gösteriler Şiddet Eylemlerine Dönüştü


Irak’ın Kürt bölgesinde bulunan Süleymaniye’de dün başlayan hükümet karşıtı protesto olaylarında kentte bulunan siyasi parti merkezleri, protestocular tarafından ateşe verildi. Protestocular tarafından ateşe verilen siyasi parti merkezleri arasında Kürdistan Demokrat Partisi (KDP), Goran, KYB ve Kürdistan İslami Birlik Partisi yer alıyor. Yetkililer tarafından siyasi parti merkezi binalarında hasar oluştuğu belirtildi. 
    

Kürt yönetiminde bulunan Süleymaniye ve çevre bölgelerde görev yapan memurlar, maaşlarının ödenmediğini ve kamu kurumlarındaki yolsuzluğu gerekçe göstererek protesto eylemi düzenledi. Süleymaniye kentindeki eğitim binası önünde protesto için bir araya gelen öğretmenlere, memurların ve vatandaşlarında destek vermesi neticesinde protesto eylemi protesto eylemi kısa süre içerisinde kitlesel gösteriye dönüştü. 
    

Eğitim merkezi binasının önünden kent merkezinde bulunan meydanlık alanı alan doğru ilerleyen öfkeli kalabalık, IKBY ve Irak merkezi hükümeti aleyhinde sloganlar atarak yürürken neredeyse 3 yıldır kesintili maaş almalarına yol açan maaş krizinin çözülmesini talep etti. Öğretmenlere, din adamı ve polis gibi her kesimden devlet memurunun destek verdiği protesto gösterilerinde, “Artık yeter” “26 yıllık hırsızlık ve yolsuzluğa son” “Yolsuzluk yapanlar yargılanmalı” “Öğretmen ve memur maaşları nerede” sloganlarının yazılı olduğu pankartlar taşındı.    

About

Check Also

İsrail, Beşar Esad'ı Öldürmekle Tehdit Etti

Reuters haber ajansı tarafından geçilen son dakika haberine göre İsrail Enerji Bakanı Yuval Steinitz, İran’ın …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir