Cumartesi , Temmuz 21 2018

Sur, Diyarbakır'ın 'Yeni Cazibe Merkezi' Olacak


Sur ilçesinde tarihi dokuya uygun olarak ve belediyecilik çalışmaları çerçevesinde altyapı ve sokakları iyileştirme çalışmaları, ilçenin tasarımı ile peyzaj, yöresel mimariyi bozmayacak şekilde uygulanan konut projeleri, tahrip olmuş tarihi eserlerin yeniden restore edilmesi için çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor. 
    

Bir taraftan kentteki turizm ve ekonomi merkezi Gazi ve Melik Ahmet Caddeleri ile Yanık Çarşısında bulunan işyerleri ile ilgili Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yürütülen ‘Sokak Sağlıklaştırma Projesi’ çerçevesinde tarihi doku bozulmadan modernize çalışmaları tüm hızıyla sürerken diğer taraftan Melik Ahmet Caddesinin de prestijli bir yer haline gelmesi için faaliyetler devam ediyor. 
    

Esnaf, Yeni Görüntünün Mutluluğu İçerisinde 
    

Melik Ahmet Caddesinde yolların düzenlenmesi, kaldırım genişletme, ağaçlandırma, elektrik hatlarının yer altına döşenmesi, kanalizasyon ile aydınlatma faaliyetleri devam ederken 70 yıllık tarihe sahip olan asbestli içme suyunun borularında da değişim yapılıyor. Bu çalışmalar ile birlikte Melik Ahmet Caddesi tarihi dokusuna uygun bir görünüm kazanacak. 
    

Semt esnafında ise yaklaşık 40 bin TL’lik bedelsiz bir harcama ile iş yerlerinin kazandığı yeni görünümün mutluluğu yaşanıyor. 
    

Sur Belediye Başkan Vekili Bilal Özkan ise şu açıklamalarda bulundu:
    

İlçemizde bulunan Gazi ve Melik Ahmet Caddeleri, ekonomi ve turizm açısından kentin kalbi sayılır. İlçemizin tarihi dokusuna hiçbir şekilde dokunulmadan yenileme çalışmaları sürdürülmektedir.”      
 

About

Check Also

Parçalı Güneş Tutulması Merakla Bekleniyor

Bu yıl gerçekleşmesi beklenen güneş tutulması herkes tarafından merak ediliyor. Özellikle astronomi ile yakından ilgilenen …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir