Cumartesi , Ağustos 4 2018

Suriye Operasyonuna NATO'dan Tam Destek Mesajı


ABD, İngiltere ve Fransa tarafından Suriye’de bazı hedeflere yönelik düzenlenen operasyondan sonra NATO’nun karar organı Kuzey Atlantik Konseyi (NAC), daimi temsilciler düzeyinde Suriye gündemiyle bir araya geldi. Operasyonu düzenleyen üç ülke tarafından operasyondan önce diğer NATO müttefiklerine bilgilendirme yapıldığının belirtildiği toplantıdan sonra operasyon için tam destek mesajı verildi. NAC toplantısının ardından açıklamalarda bulunan NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, “Bu operasyondan başka çare yoktu. En doğru şey yapıldı.” dedi. 

Bazı üye ülkeler ile ABD, İngiltere ve Fransa’nın pozisyonları yüzde yüz örtüşmese de  bu ülkeler tarafından verilen bilgiler ve kimyasal silah saldırısına sessiz kalınması haricinde fazla seçeneğe sahip olunmaması NATO’nun operasyona tam destek  vermesinde en büyük etkenler oldu. Üç ülkenin yaptığı bilgilendirmede işlenen tez ise  7 Nisan tarihinde Suriye rejiminin Duma’ya düzenlediği kimyasal silah saldırısı karşısında güç kullanmanın haricinde başka bir seçenek olmadığı oldu. 

Kimyasal silah kullanmanın normale dönüşmesinin kabullenilemeyeceğine değinen Stoltenberg, “Bu operasyon sadece Suriye rejiminin kimyasal silah üretimine ve kullanımına imkan veren tesislerine yönelik olduğu için sınırlı bir operasyondu. Bu operasyon sayesinde Suriye rejiminin kimyasal silah kullanım kabiliyeti geriledi. Ayrıca kimyasal silah saldırıları karşısında da caydırıcı oldu. Kimyasal silah kullanmayı planlayan rejimler olduğu müddetçe hiçbir zaman tam anlamda güvende olmayacağız. Kimyasal silah saldırılarına karşı sessiz kalındığı takdirde Suriye’deki sorunun siyasi çözümü de baltalanacaktır. Kimyasal silahlar, Suriye halkı için olduğu kadar ortak güvenlik içinde birincil bir tehdittir.” dedi. 

NAC toplantısının ardından yapılan yazılı açıklamada ise Suriye rejimi tarafından mükerrer kimyasal kullanımı güçlü biçimde kınandığı gibi sorumlulardan da hesap sorulması çağrısı yapıldı. Birleşmiş Milletlerin (BM) siyasi çözümü hedefleyen çabalarını destekleyen NATO, Suriye rejimi ile bu rejimi destekleyen Rusya ve İran’a insani yardıma erişim sağlanması hususundaki çağrısını yineledi. 

About

Check Also

Tayland’da Mahsur Kalan 12 Çocuk ve Antrenörleri İçin Oksijen Kritik Seviyede

Tayland’da 12 çocuk ve antrenörleri birlikte girdikleri mağarada mahsur kalmış ve ancak 9 gün sonra …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir