Pazartesi , Haziran 25 2018

Suriye'de İç Savaş Öncesinde Yaşananlar


Suriye’de iç savaş öncesinde yaşananları bilmek ve yaşananlardan ders almak toplum sosyolojisi açısından çok önemlidir. 
    

Suriye’de iç savaş öncesinde yaşananların topluma nasıl zarar verdiğini ve toplumu nasıl ayrıştırdığını üniversitelerde tüm gençlerimize ders olarak okutmak gerekir. Bugün meclisteki rahat koltuklarında birbirlerine sataşarak sorumsuzca siyaset yapan siyasilere toplumu nasıl ayrıştırdıklarını görmeleri için siyasi ders olarak okutmak gerekir. 
    

Şimdi gelin Suriye’de iç savaş öncesinde yaşananları, olayların canlı şahidi olan bir Suriyelinin ağzından dinleyelim. 
    

Gaziantep’te çöp ayıklayarak yaşamını kazanan Suriyeli vatandaş, konuşmasına ‘Çöplüklerde birleştik.’ diyerek başlıyor. 
    

İç savaş öncesinde toplumun her bir ferdi önyargıları ile yaşıyordu. Önyargılarımız ise bizleri birbirimizden soğutmuştu. 
    

Toplum olarak ayrışmaya başlamıştık. Örneğin iktidarda olan Şiiler, kimseyi beğenmezken, çoğunlukta olan Sünniler ise Şiileri dışlıyordu. Zengin olan Hristiyanlar, hiç kimseye kulak asmazken Türkmenler, Kürtler ve Araplar, ayrı yolların yolcusu olmuşlardı. Kısacası toplum öyle bir ayrışmıştı ki hiç kimse birbirini dinlemez ve beğenmezken, dedikodu almış başını gitmişti. Sosyal medya ise toplumdaki ayrışma sonucu oluşan tarafların, birbirleri ile küfürleşme mekanı olmuştu. 
    

Toplumsal ayrışma neticesinde keskinleşen ilişkiler ile birlikte kimse kimseyle konuşmuyor ve herkes, birbirinden kaçacak delik arıyordu. 

Durum artık öyle bir hal almıştı ki herkes, en dindar, en namuslu, en ahlaklı ve en fazla bilendi. 

Göz göre göre gelen savaş, en sonunda patlak verince millet, çoluğu çocuğu ile kendisini Türkiye’ye zor attı. Türkiye’deki tablo ise Suriye’deki gibi değil. Aklımızdan dahi geçmeyen savaş, bizleri vatanımızdan ederken Türkiye’de çöplüklerde birleştirdi. Şimdi hep birlikte çöp topluyoruz. Çöp toplarken de vatanımızdaki gibi birbirimizle tartışmıyor ve kavga etmiyoruz. Bizim birleşmeyi öğrenmemiz için çöplüğe düşmemiz gerekiyormuş. 

Düşman yaratarak siyaset izlemenin, demokrasinin, birlikte yaşamanın ve sahip olunan vatan toprağının değerini bilmemenin nelere mal olduğunu kimse, bu Suriyeli vatandaş kadar güzel anlatamazdı.     
 

About

Check Also

Suriye Operasyonuna NATO'dan Tam Destek Mesajı

ABD, İngiltere ve Fransa tarafından Suriye’de bazı hedeflere yönelik düzenlenen operasyondan sonra NATO’nun karar organı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir