Pazar , Haziran 24 2018

Tarım ve Hayvancılıkta Verimi Yükseltecek Örnek Köy Projesi Geliştirildi


Tarımsal ürünler ile hayvancılık sektöründe hedeflenen verime ulaşabilmek için Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından örnek köy projesi geliştirildi. 
    

TBMM Tarım, Orman ve Köy İşleri Komisyonu Üyesi ve AK Parti Erzurum Milletvekili Orhan Deligöz, örnek köy projesi kapsamında her ilimizde 3 köy desteklenecek. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının çiftçilerimize destek sağlayacak örnek köy projesini uygulamaya sokmak için hazırlıklarını sürdürdüğünü ifade etti. 
    

AK Parti Erzurum Milletvekili Deligöz, “Örnek köy projesi kapsamında her aileye ahır yapılacak. Şu andaki mevcut sistemde müracaat edildiği zaman çıkıp, çıkmama durumu var. Şartların tutup, tutmama durumu var. Örnek Köy Projesinde hiçbir şarta gereksinim duyulmadan her aileye ahır yapılacak. Bir kişi, 20 ya da 50 hayvanlık ahır istediği takdirde %50’si hibe olacak. Bu kredi olarak algılanmasın. %50’si devlet tarafından karşılanacak. Kardeş, akraba ya da birbirlerine yabancı olan kişiler, bir araya gelerek ‘Biz, toplu yapacağız’ dedikleri takdirde ahırın %70’i devlet tarafından hibe olarak karşılanacak. 
    

Bu ahırlarda yetiştirilen hayvanların takibi ise devlet tarafından yapılacak. Örneğin şu anda buzağı yetiştiriciliğine destek verildiğini varsayalım. Dana veya buzağı başına suni tohumlamada 700 TL, normal tohumlamada 550 TL ödeme yapılıyor. Bahsi geçen örnek köylerde ise suni tohumlamaya bin TL, normal tohumlamaya 750 TL destek veriliyor. Yemede destek sağlanacak. Bu köyler, bölgelerinde örnek köy olarak gösterilecek. Civar köyler ise ‘bunlar yaptıysa bizde yaparız’ diye düşünerek girişimde bulunacaklar. 
    

Örnek Köy Projesi çerçevesinde talepte bulunan şahıslara hazine tarafından yer tahsisi yapılacağı gibi devlette kesinlikle destek çıkacak. Henüz uygulanmayan modele dair proje geliştirilecek. Buradaki asıl hedef ise devlet desteği verildikten sonra bu desteğin karşılığı olarak yapması gereken işi eksik yapan ya da yapmayan art niyetli kişilerin önünü kesmek. Bu projeye sonradan üç beş köy daha eklenebilir. Bu ilk defa uygulanan pilot projedir. Bakanlık tarafından uygulanmaya konmaya hazırlanan pilot proje. Bu proje ile tarımsal ürün ve hayvancılıkta üretimin ve verimin yükseltilmesi amaçlanıyor.” şeklinde açıklamalarda bulundu.    
 

About

Check Also

Altın Fiyatlarında Düşüş Devam Ediyor! İşte 20 Nisan 2018 Güncel Altın Fiyatları

Aybaşından bu yana yükseliş içerisinde olan ve tarihi rekorlar kıran altın fiyatlarında yeniden düşüş başladı. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir