Cumartesi , Ağustos 4 2018

Tasarım ve Pazarlama


Dünya üzerindeki pazar arayışı ve günümüzdeki pazarlama stratejilerine baktığımızda, gelişen sektörlerin uyguladığı tabulaşmış stratejiler, teknolojik baharın getirdiği rüzgâr ile sürüklenmeye başladılar. Sürüklenme sırasında yara alan ve kendi eksiklerinin farkına varan firmalar yeniden yapılanarak fikir ve misyon arayışına girdi. Günümüzde teknolojik bahar olarak adlandırdığımız zaman tünelinden geçiş kolay olsa da devamlılığı sağlamak bir o kadar zor olmaktadır. Saniyelerin dahi önemli olduğu bir zaman diliminde tahminlerle ilerlemek mümkün olmayacak plan ve programlama adı altında yeni bir sektör hızla hayatımıza giriş yapacaktır. Teknolojik bahar tanımı kulağımıza hoş gelmesine rağmen her bahar gibi arkasından gelen sert kış, hazırlıksız yakaladığı eski kafa firmaları ortadan kaldıracaktır.

Peki evreler arası geçişte nelere dikkat edilmeli? Firma olarak her mevsime ayak uydurma ve kriz yönetimi nasıl uygulanmalı?

Pazarlama ve satış üzerine kendini geliştirmeye çalışmak öncelikle kendini ve elindeki ürünü bilmekten geçiyor. Ürünün satış başarısı 2 neden de toplanıyor ve ilgi çekici hale geliyor;

  • Tasarım
  • Pazarlama

Kazanç elde etme yolunda uygulanan tasarım ve pazarlama ikilisinden bahsettiğimizde ilk olarak diyebiliriz ki, tasarımın üretim sırasında, pazarlamanın ise satış öncesinde eksiksiz tamamlanması gerekir. Türkiye’deki ürünlere göz attığımızda birçok ürünün tasarım ve pazarlama bölümünde olması gereken seviyeden oldukça uzak olduğunu görmekteyiz. Firmalar tarafından ön plana çıkarılan ve çıkarılmak istenen tek şeyin fiyat etiketi olması büyüme oranın üzerinde olumsuzluk yaratmaya devam etmektedir. Piyasadaki satış ve üretim firmaları ellerindeki ürünün mutlaka farkındadır ve bunu fiyat etiketinin altına saklamaya çalışırlar. Tek başına fiyat sadece minimal tüketici kitlesini etkiler fakat zor olan ve hedeflenen,  maximum tüketici kitlesine ulaşmak ve kaliteyi ayırt edebilen kitleye dokunabilmektir.

Tasarım ve pazarlama ikilisine bakıldığında her tasarımın farklı müşteri kitlesine farklı pazarlama teknikleriyle uygulanması gerekir. Şehir, semt, müşteri kitlesi ve gelir düzeyi analizleri tamamlanmadan satışa sunulan bir ürün sadece tasarımının gösterişli olması nedeniyle fiyatı uygun olsa dahi orta ve alt kesime uygulanan satışı engelleyebilir.

O halde satış ve pazarlamada ne tür bir yol izlenmelidir? Ürün ve kitle arasındaki fark nasıl ayırt edilmeli?

Bir ürün farklı müşteri kitlelerine farklı tasarım ve pazarlama içermelidir aksı takdirde bir üründen tek kitle geliri diyebileceğimiz minimal kazancın dışına çıkmak olanaksızdır. Dünya üzerindeki örneklere baktığımızda ürünlerdeki izlenim tam anlamıyla ‘’bazısı tasarım harikası, bazısı pazarlama harikası’’ olarak nitelendirilebilir. Müşteri kitleleri en basit bir ürün araştırmasında dahi tasarım ve pazarlama noktalarına istemsiz de olsa çakılıp kalırlar. Geleceğe yönelik yatırımlar ve iş sahası arayışında üretilen ya da satışa sunulmak istenen her ne varsa bunlar için kullanılacak tasarım ve pazarlama ilkeleri kitleselleştirilmemeli aksine bireyselleştirilmelidir. Yeni nesil modern dünya bakış açısı kişiye özel yaşam sunma yolunda ilerlemekte ve sıradanlıktan bir hayli uzaklaşmaktadır.

Unutulmamalıdır ki tasarım ve pazarlamada eksikliklerin farkına varmış ve bu ikiliden sadece birini yakalayabilmiş ürünler için dahi çıkış kapısı dar fakat imkânsız değildir, imkansız olan yeni nesil müşteri kitlesini eski tekniklerle elde tutmaya çalışmaktır.

 

About Deniz Görkem KAYA

Check Also

Kendimize Sormamız Gerekenler

Neden asabiyiz?      Toplumsal baskı ve ötekileştirmeye maruz kalıyor muyuz?     Sevgisizlik ve şiddet neden …

One comment

  1. Super ötesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir