• BIST115.327
 • Altın161,901
 • Dolar3,7880
 • Euro4,6691
 • İstanbul 9 °C
 • Ankara 7 °C
 • GAZETELER
 • Günün Manşetleri
Tüm Gazete Manşetleri »

Tatil Dönüşü Çocukların Göz Muayenesi Aksatılmamalı

Çocuklardaki göz rahatsızlıkları, çocukluk çağında tedavi edilmediği takdire ileriki yıllarda akademik, sosyal ve günlük yaşantı içerisinde birçok probleme yol açabiliyor.
Tatil Dönüşü Çocukların Göz Muayenesi Aksatılmamalı
Tatil Dönüşü Çocukların Göz Muayenesi Aksatılmamalı Tatil Dönüşü Çocukların Göz Muayenesi Aksatılmamalı Tatil Dönüşü Çocukların Göz Muayenesi Aksatılmamalı

Çocuklardaki göz rahatsızlıkları, çocukluk çağında tedavi edilmediği takdire ileriki yıllarda akademik, sosyal ve günlük yaşantı içerisinde birçok probleme yol açabiliyor. Eğitim ve öğretim çağında olan çocuklarında göz muayenesinin aksatılmamasına değinen Dünyagöz Ataköy Hastanesinden Op. Dr. Tülay Arıcı, "Çocukların görme yetisinin en fazla geliştiği dönem çocukluk çağıdır. Ayrıca çocuklar, aldıkları eğitim sayesinde toplum içerisinde birey olduklarının farkına varırlar. Çocukların gözlerindeki sağlık sorunlarının teşhis ve tedavisi yapılmazsa çocuk, zamanla gözlerindeki sağlık problemlerini normal bir durum olarak algılayabilir. Bu ise eğitim hayatında başarısız olmasına, sosyal ve disiplin sorunları yaşamasına kadar ciddi karşı karşıya yol açabilir." dedi. 
    

Çocuğun gelişim sürecindeki en kritik hususlardan biri gözler ve görme yetisinin korunmasıdır. Günümüzde eğitim sisteminin kaçınılmaz parçaları arasında okuma, yazma, tahtada problem çözme ve bilgisayar kullanımı olduğuna değinen Tülay Arıcı, "Her aile, çocuklarının kaliteli bir eğitimden geçerek başarılı olmasının çabası içerisindedir. Ancak eğitim hayatında başarının anahtarı olan göz sağlığı, çoğu aile tarafından ihmal edilerek çocuk başarısızlığa itilmektedir. Çocuklar, eğitim hayatında yol aldıkça gözlerini daha fazla kullanırlar. Ayrıca sınıf ilerledikçe okul kitaplarının yazıları ufaldığı gibi çocuklar, daha fazla okurlar. Bu yüzden çocukların yaşları ilerledikçe göz sağlıklarının önemi daha da artar. U hususta çocuklarının göz muayenelerini ihmal etmeyen aileler, çocuklarının eğitim hayatına en büyük katkıyı sağladıkları gibi sosyal yaşamlarına da destek olurlar." ifadelerine yer verdi. 
    

Çocukluk çağında yaşanabilecek sağlık sıkıntıları hakkında bilgi veren Op. Dr. Tülay Arıcı, "Okul dönemindeki çocuklarda en sık rastlanan göz rahatsızlıkları göz tembelliği, şaşılık, kırma kusurları, göz kapağı rahatsızlıkları, katarakt, korneada sıkıntılar, glokom, travma neticesinde yaralanmalar ve retina rahatsızlıklarıdır. Okuldaki başarıya direkt etki eden göz rahatsızlığı ise kırma kusurlarıdır. Göz tembelliğini kaçınılmaz hale getiren göz rahatsızlıkları ise miyopi, hipermetropi ve astigmattır. Gözlük kullanan çocuklarda rutin kontroller aksatılmadan göz numaraları takip edilmeli ve artma varsa doğru gözlük ya da lens kullanımının sağlanması ciddi önem arz eder." şeklinde açıklamalarda bulundu.    
 

Kaynak: Haber Kaynağı
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

Diğer Haberler