Pazar , Temmuz 22 2018

Tayland’da Mahsur Kalan 12 Çocuk ve Antrenörleri İçin Oksijen Kritik Seviyede


Tayland’da 12 çocuk ve antrenörleri birlikte girdikleri mağarada mahsur kalmış ve ancak 9 gün sonra onlara ulaşılabilmişti. Mahsur kalan çocuklar ve antrenörleri için kritik saatler başladı. Mağarada mahsur kalanları kurtarmaya çalışmaları başlarken azalan oksijen nedeniyle ekipler adeta zamanla yarışıyor.

Tayland’ın kuzeyinde bulunan Çiang Rai eyaletinde, 12 çocuk ve antrenörleri bir mağarayı ziyarete gitmişti. Girdikleri mağara kompleksi’nde kaybolan ve 9 gün sonra sağa oldukları Anlaşılan 12 çocuk futbolcu ve antrenörlerinin mağaradan çıkarılabilmesi için çalışmalar başlatıldı. Mağarada Oksijen seviyesinin azalması nedeniyle ekipler zamanla yarışırken iki çocuğun kurtarıldığı Haberi geldi. Diğer çocukların kurtarılması için ise çalışmaları hala devam ediyor.

OLAY NASIL OLMUŞTU?

Yaşları 11 ile 16 arasında değişen 12 çocuk futbolcu ile 25 yaşındaki antrenörleri 23 Haziran tarihinde Tham Luang Nang Non mağarasına gezi düzenlemişti. Fakat mağara içerisinde kaybolan ve mağara girişinin sularla kaplı almasının ardından içeride mahsur kalan kayıp gruba 9 gün süren arama çalışmalarının ardından ulaşılabilmişti. Fakat çocukların hep antrenörlerinin sağ olduğunun öğrenilmesi ne rağmen mağaranın bu kısmı yağmur suları ile dolu olduğu için çocukların dışarıya tahliyesi mümkün olmamıştı.

YÜZEREK ÇIKMALARI MÜMKÜN DEĞİL

Mağarada mahsur kalan Bu grubun bulundukları nokta ile mağara girişi arasında 3 kilometrelik 2 ayrı tünel sistemi var. Bu tünellerin sularla kaplı olması nedeniyle çocukların mağaradan çıkmasının tek yolunun dalış yöntemi ile olduğu düşünüldü. Fakat çocukların bir kısmının yüzme bilmemesi ve Hiçbirinin dalış eğitiminin olmaması da bu durumu imkansız hale getirildi. Profesyonel dalgıçların bile çıkmasının birkaç saat sürdü sel suları ile kaplı bu geçti ve galerilere çocuklarında Dalmasının imkansız olduğuna karar verildi.

About admin

Check Also

Hangi Ülke Suriye'ye Asker Gönderme Kararı Aldı!

ABD’nin, Suriye topraklarından askerlerini çektikten sonra Suriye’nin kuzey kesiminde bir Arap gücü kuracağına yönelik iddialar …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir