Pazartesi , Temmuz 16 2018

Tek Kişilik Kefen


Yaşama dair hayallerimiz, ümitlerimiz, öfkelerimiz vardır. Yarınlarımızın planlarını yaparken bugünü yaşamayı unuturuz. Yaşam karşısında başarısız olsak da başarısızlığımızı kabullenerek çare üretmek yerine bahane üretmeyi tercih ediyoruz. 
    

Yaşam denilen denizde yüzmeyi bilmediğimiz için yaşamın gerçekleriyle yüz yüze geldiğimiz zaman gemileri yakıp gitmek isteriz. Kendi kıyametimizi kendi ellerimizle hazırlasak da zaman geri dönülemez olduğu için susmayı ve kabuğumuza çekilmeyi tercih ederiz. Bu susma öyle dehşetlidir ki adeta kendimizi, kendi içimize gömeriz. En fazla sırtımızdan hançerleyenler acıtır canımızı. 
    

Yaşam karşısındaki bu susuşumuz yaşamda kaybettiğimizi kabullenemediğimizden ya da mücadele ruhumuzu yitirdiğimizden değil, yorgunluğumuzdandır. Yorgunluğumuz, cümlelerimizi dahi kısaltır hayatta. Hayattaki yorgunluğumuzun ana sebebi ise yüreğimizden gidenlerin ruhumuza verdiği acıdır. Kendimize olan özgüvenimizi ve özgürlüğümüzü baltalayan bu acı yüzünden kendimiz için yaşamayı dahi öğrenemedik. 
    

Yaşamın bizi incittiğinden şikayetçi olsak da ya bizim incittiklerimiz. Yaşam denilen yokuşu tırmanırken emeklerini hiçe saydıklarımız, yüreğini ayaklarımızın altına alıp çiğnediklerimiz. Unutmayalım ki yaşam, başkalarını incittiğimiz için bizleri incitir. Belki de insanlığımızı yitirdiğimiz için insanca yaşayamadığımızdan. 
    

Günümüzde parası olmadığı için utanan insanlar, aslında sevmeyi bilmediği için utanmalıdır. Birbirimizin gönüllerini okuyamadığımız için birbirimizi sevemiyoruz. Herkesin birbirine sırtını döndüğü dünyada köşe bucak kendimizi saklayacak yer arıyoruz. 
    

Candan dostlukları unutan insanlar, kefenin tek kişilik olduğunu da unuttular. Sanki birileri yaşantılarımızı elimizden kapacakmış gibi hırslı yaşıyoruz. Nefret virüsü sarmış tüm bedenimizi. 
    

Niye yalnızlaşmak için bu kadar çabalıyoruz? Sonuçta tek kişilik kefene girdiğimiz zaman zaten yalnız kalmayacak mıyız?     
 

About Şener Koştu

Check Also

Kendimize Sormamız Gerekenler

Neden asabiyiz?      Toplumsal baskı ve ötekileştirmeye maruz kalıyor muyuz?     Sevgisizlik ve şiddet neden …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir