Pazartesi , Haziran 25 2018

Teknoloji İle Değişen Dünya


Dünya artık eski dünya değil. Bilişim teknolojisindeki hızlı gelişim süreci yaşamımıza dokunduğu günden beri sihirli bir değnek gibi tüm yaşamımızı değiştirdi. Doğal olarak yaşamlarımızla birlikte bizlerde değiştik. 4 veya 5 inçlik telefon ekranlarından alışveriş yapıyor, dünyada neler olduğunu öğreniyor, bankalardaki paramızı yönetiyor, seyahat biletlerimizi satın alıyor, hatta akıllı evlerimizin kombisini, elektriğini, suyunu kilometrelerce öteden yönetebiliyoruz. Belki farkında değiliz ama avuç içi kadar bir telefonla daha nice işlerimizi hallediyoruz.
    

Bilişim teknolojisindeki gelişme insanlarında teknolojiye ne kadar yatkın olduğunu gösterdi. Örneğin yaramazlık yapan 2-3 yaşındaki çocuğun önüne tableti koyduğunuz zaman narkoz yemiş gibi saatlerce sessiz sedasız o tabletin başından ayrılmıyor. Tabii gelişen teknolojinin insan yaşamına bu kadar hakim olması ne kadar doğrudur bilinmez ama öyle bir dünyada yaşıyoruz ki daha ortaokul çağındaki çocuklar, insansız hava araçlarını yetişkinlerden daha iyi kullanabiliyor. Hatta toprağın altındaki bombaların yerini tespit eden drone dahi icat edebiliyorlar. 
    

Ülkeler artık ileri teknoloji üreterek mesafeye kat etmeye çalışırken, eğitimde ileri seviyeye ulaşan milletlerin ortaokul mezunu çocukları proje hazırlayarak kod yazma kabiliyetine sahipken gelişmemiş ya da gelişmekte olan ülkelerde suni gündemler ve suni tartışmalar yaratılarak insanlar oyalanmaya ve beyinleri uyuşturulmaya çalışılıyor. Gelişmemiş ya da gelişmekte olan ülkelerde ekonomik olarak dar boğazın içerisine sokulan insanlar geleceğe dair plan yapamazken, rekabet ruhu öldürülen bu ülkelerde kimse daha iyi olmak için gayret sarf etmezken, çıkarlarının peşine düşen insanlar, birbirlerinin sırtına basarak yükselmeye ve küpünü doldurmaya çalışırken gelecek nesillerde kopacak tufanların hesabı yapılmıyor. 
    

Bilgi çağında bilgiden uzak tutulmaya çalışılan gelişmemiş ya da gelişmekte olan ülkelerdeki en ciddi mesele ise ahlaki yapının yine teknoloji aracılığıyla çökertilmeye çalışılmasıdır.    
 

About

Check Also

Ocakbaşı Kültürü İkinci Kuşak İle Avrupa'da

Köşebaşı restoranlarının sahibi Ali Akkaş’ın oğulları tarafından kurulan Ali Ocakbaşı, Amsterdam ve Viyana’nın ardından Londra …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir