Cumartesi , Ağustos 4 2018

Teknoloji Karşısında Çıplağız


Günümüzde kendimizi tarihin hiçbir döneminde olmadığı kadar yenilemeliyiz. En önemlisi de bu yenilemenin süreklilik arz etmesidir. 

İnsanlar, teknolojinin gücünü asla hafife almamalıdır. Çünkü teknolojinin gücü karşısında hepimiz çıplağız. Bu da teknoloji varken her türlü tehlikeye açık olduğumuz anlamına gelir. Teknolojinin gücü karşısında mücadele etmenin tek yolu ise teknoloji sayesinde yapılabilecek sahtekarlıklara karşı kendimizi geliştirmemizdir. 

Teknolojinin sahtekarlıklarıyla ilgili en ufak bir şeyden dahi şüphe ettiğimiz zaman konunun derinine inmekte her zaman fayda vardır. Hiçbir zaman için ne olacak ki canım dememek gerekir. Çünkü bu teknolojik sahtekarlıkları yapan şerefsizler, o kadar aç gözlü ve adi ki çocukların 3-5 liralık okul harçlıklarını bile ellerinden almaya çalışıyorlar. 

Bu tür ahlaksız sahtekarlara karşı işi kesinlikle şansa bırakmamak gerekiyor. Çünkü bu sahtekarlar ile her an karşılaşarak maddi ve manevi zarara uğrama riskimiz vardır. Bu riski egale edebilmek içinde en az bu sahtekarlar kadar cesur olarak mücadele etmek gerekiyor. 

Kendimizi kandırmayarak gerçeği kabullenecek olursak teknoloji karşısında en donanımlı insan dahi çıplaktır. Çünkü teknolojide iş, çakallığa dökülmek istenildiği zaman her zaman bir açık bulunur. 

Teknolojik açıkları kullanarak ganimet elde etmek için insanları soyup soğana çeviren, belki de ocak söndüren adi ahlaksızlara karşı devletin siber suçlarla mücadele sisteminin çok iyi gelişmiş olması gerekir. Ayrıca çok ağır yaptırımlar içermelidir. Aksi takdirde hepimiz, teknolojinin oltasındaki yeme takılacak birer balık adayıyızdır. O oltaya takıldıktan sonra ise sudan çıkmış balık gibi çırpınmaktan başka çaremiz kalmaz. 
 

About Şener Koştu

Check Also

Kendimize Sormamız Gerekenler

Neden asabiyiz?      Toplumsal baskı ve ötekileştirmeye maruz kalıyor muyuz?     Sevgisizlik ve şiddet neden …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir