ABD Huawei ve ZTE ürünlerini güvenlik gerekçesiyle yasakladı

ABD Federal Haberleşme Komisyonu, Çin merkezli Huawei ve ZTE şirketlerine ait ürünleri güvenlik tehdidi gerekçesiyle yasakladı.

TEKNOLOJİ 23.11.2019, 19:40 23.11.2019, 19:58 Melek Eren
ABD Huawei ve ZTE ürünlerini güvenlik gerekçesiyle yasakladı

ABD Federal Haberleşme Komisyonu tarafından yapılan açıklamada Amerika Telekomünikasyon şirketlerinin devlet desteği ile Huawei ve ZTE şirketlerinden ekipman alımı yapamayacaklarını duyurdu. Açıklamada söz konusu karara gerekçe olarak güvenlik tehdidi gösterildi. Güvenlik tehdidi nedeniyle firmaların bu ürünleri alımında devlet desteğinin kesildiği belirtildi.

Küçük şirketler önemli ölçüde etkileyecek

Komisyon tarafından yapılan açıklamada söz konusu Amerikan firmalarının daha önce satın aldıkları ürünleri ellerinden çıkarılmasına gerek olup olmadığı ise belirtilmedi. Konu hakkında ABD basınında yer alan haberlerde ise bu firmalardan büyük ölçekli şirketlerin alışveriş yapmadığı bu nedenle herhangi bir şekilde etkilenmeyecekleri belirtilirken, ancak küçük ölçekli şirketlerin önemli ölçüde bu karardan dolayı zarar göreceği ifade edildi.

Huawei’den yorum diyorum geldi

Söz konusu kararla ilgili olarak ZTE herhangi bir yorumda bulunmadı. Ancak Huawei tarafından kararla ilgili yapılan açıklamada söz konusu kararın yasa dışı olduğu belirtildi. Ayrıca açıklamada söz konusu ekipmanların ABD için güvenlik tehlike oluşturduğuna dair herhangi bir kanıt olmadığının altı çizildi.

Huawei için güzel haber gelmişti

ABD ve Çin arasında yaşanan ticaret savaşlarından en çok Huawei firması etkilenmişti. Geçtiğimiz günlerde ABD Ticaret Bakanlığı bir açıklama yaparak Huawei ile ticaret yapmak isteyen firmalara kısa süre içerisinde lisans vereceklerini duyurmuştu. Huawei bir yandan ABD’den bu konu hakkında güzel haber Beklerken bir yandan da ekipmanların kısıtlanması ile sarsıldı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Kanal İstanbul Yapılmalı mı
Kanal İstanbul Yapılmalı mı
Günün Karikatürü Tümü

Gelişmelerden Haberdar Olun

@