Amerika ve Huawei arasında yaşanan gerginlik Avrupa'ya da sıçradı

ABD ve Huawei arasında yaşanan gerginlik yavaş yavaş Avrupa'ya da sıçramaya başladı. ABD yalnız kalmamak için Avrupa ülkelerinin de Huawei ile işbirliğini kesmesini isterken Almanya ile de iplerin kopma noktasına geldiği öğrenildi.

TEKNOLOJİ 17.12.2019, 18:36 17.12.2019, 18:58 Kübra Kozbay - kubra.kozbay@canlihaber.com
Amerika ve Huawei arasında yaşanan gerginlik Avrupa'ya da sıçradı

ABD ve Huawei arasında yaşanan gerginlik henüz çözüme kavuşmamışken, ABD yalnız kalmamak için Avrupa ülkelerinde Huawei ile işbirliğini kesmelerini istiyor. Konuyla ilgili olarak bazı Avrupa ülkelerinin de terör örgütlerinin olduğu öğrenilirken son olarak Almanya ve Huawei arasında ipler kopma noktasına geldiği belirtildi. Almanya tarafından Huawei hakkında misilleme kararı alınabileceği açıklandı.

Açıkça isim verilmedi

Almanya tarafından yapılan açıklamada Huawei’nin ismi açık olarak verilmese de Çinli şirketlere karşı 5 kere konusunda güven duyulmadığı ifade edildi. Almanya'nın yaptığı bu açıklamanın ardından Çin'in Almanya Büyükelçisi Wu Ken‘den önemli bir açıklama yaptı. Yaptığı açıklamada Huawei için misilleme yapabileceklerine dikkat çeken Ken, açıklamasında Huawei’nin 5G ekipman tedarikçiliği konusunda dışarıda kalması durumunda her yıl milyonlarca Alman otomobilleri satıldığı ülkede bir misilleme başlatılacağını Mercedes ve BMW gibi otomobillerin güvensiz ilan edileceğini ifade etti.

Çin buna kayıtsız kalmayacak

Çin’in Almanya Büyükelçisi Ken açıklamasının devamında, Huawei’nin dışarıda bırakılması durumunda hükümetin buna hazırlıklı olduğunu belirterek, buna karşı kayıtsız kalamayacaklarına dikkat çekti. ABD ve Huawei arasında yaşanan gerilimin ardından defalarca açıklama yapan Huawei şirketleri hakkında yapılan suçlamaları kabul etmemişti. Huawei bugüne kadar yaptığı bütün açıklamalarda potansiyel sabotaj ve casusluk iddialarına kesin bir dille reddetmişti.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@