Anayasa Mahkemesi Wikipedia başvurusunu görüşecek

Türkiye'de bir süredir erişime kapalı olan Wikipedia için yapılan başvurunun Anayasa Mahkemesi tarafından görüşüleceği öğrenildi. Anayasa Mahkemesi'ne başvurunun Wikipedia'nın sahibi Wikimedia Vakfı tarafından yapıldığı öğrenildi.

TEKNOLOJİ 18.12.2019, 21:41 Kübra Kozbay
Anayasa Mahkemesi Wikipedia başvurusunu görüşecek

Türkiye'de bir süre önce erişimi yasaklanan internet ansiklopedisi Wikipedia’nın sahibi Wikimedia Vakfı erişim yasağı nedeniyle Anayasa mahkemesine bireysel başvuru yaptı. Yapılan başvuruda Wikipedia isimli internet sitesinin tamamına erişimin engellenmesi kararı verilmesinin ifade özgürlüğünü ihlal ettiği belirtildi. Anayasa Mahkemesi birinci bölümü daha önce bu randevuyu değerlendirmiş, başvurunun niteliği itibariyle genel kurul tarafından karara bağlanmasını gerekli görerek genel kurula sevkine karar vermişti.

26 Aralık'ta ele alınacak

Verilen karar doğrultusunda Anayasa Mahkemesi genel kurulu bireysel başvuruya 26 Aralık tarihinde gündem toplantısında değerlendirecek. 29 Nisan 2017 tarihinde Türkiye'yi çeşitli terör grupları ile aynı düzlemde ve işbirliği halinde göstermeye çalışan yazı ve yorumlar nedeniyle siteye erişim engellenmişti.

Türkiye'de 2017 yılından beri erişilemiyor

Türkiye'nin aldığı bu kararın ardından Wikipedia üzerinde bulunan ve Türkiye'yi kötüleyen içeriklerin kaldırılması nedeniyle engel bugüne kadar devam etti. Ankara 1 Sulh Ceza Mahkemesi 5651 Sayılı Kanun’un 8/A maddesine göre alınan erişim kararını onadı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Kanal İstanbul Yapılmalı mı
Kanal İstanbul Yapılmalı mı
Günün Karikatürü Tümü

Gelişmelerden Haberdar Olun

@