Artık kimin işe alınacağına yapay zeka karar verecek

Teknoloji dünyada hızlı bir şekilde yayılmaya devam ederken şirketler bundan sonra uygun pozisyon için en doğru adayı işe almak için yapay zeka kullanacak.

TEKNOLOJİ 26.12.2019, 12:40 26.12.2019, 13:01 Melek Eren - melek.eren@canlihaber.com
Artık kimin işe alınacağına yapay zeka karar verecek

Yapay zeka hayatımızda hızlı bir şekilde yerini almaya devam ediyor. Dünya genelinde birçok şirket artık bir iş ilanı internette hangi kullanıcılara gösterileceği ve başvuran kişilerin pozisyon için uygun olup olmadığı gibi aşamalarda yapay zekadan faydalanmaya başladı.

Başvuru yapmaya bile gerek kalmayacak

Yapay zeka bundan sonra kişilerin daha önce yaptığı başvurular ya da benzer özelliklere sahip diğer başvuranlar hakkında toplanan verileri kullanacak ve işe alım sürecini şirketler açısından kolaylaştıracak. Geçen yıl şirketler ve işverenler tarafından kullanılan LinkedIn bir araştırma yapmış ve şirketlerin %67'sinin yapay zekanın zaman tasarrufu sağladığını ortaya çıkarmıştı. Şu anda ABD'li teknoloji firması tarafından şirketlere yapay zeka tabanlı video görüşme imkanı tanınıyor. İnternet üzerinden şirketler ve adaylar arasında yapılan görüntülü bir konuşmanın ardından sistem ilgili pozisyonda kişilerin başarılı olma olasılıkları hakkında tahminler yürütüyor. Yapay zeka adayların sorulara verdikleri yanıtları ve mimiklerini analiz ederek karar veriyor.

En uygun adaylar bulunur

Yapay zeka sistemleri bu şekilde adayları değerlendirerek profesyonellerde iş ilanları siteleri tarafından da kullanılıyor. Yapay zeka aracılığı ile istenilen ilan beceriler deneyimler ve diğer profesyonellerle etkileşimlere dayanarak kişiler iş ilanları ile eşleştiriliyor. Dünya genelinde birçok şirket artık başvuru sürecinin öncesinde de yapay zeka tabanlı sistemler kullanıyor ve uygun adayları bu şekilde bularak işe yerleştirmeyi amaçlıyor.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@