Bilim insanları müziğin evrensel olduğunu kanıtladı

ABD'de Harvard Üniversitesi'nde görevli bilim insanları tarafından yapılan araştırma sonucunda müziğin evrensel olduğu kanıtlandı.

TEKNOLOJİ 03.12.2019, 13:27 03.12.2019, 13:31 Melek Eren
Bilim insanları müziğin evrensel olduğunu kanıtladı

ABD'nin önde gelen eğitim kurumlarından olan Harvard Üniversitesi'nde çalışan bir grup bilim insanı, yaptıkları çalışmalar ve araştırmalar sonucunda müziğin evrensel olduğu konusunu bir kez daha kanıtladı. Araştırmaya dair haberler Scitechdaily'de yayınlandı.

Yüzlerce parça mercek altına alındı

Harvard Üniversitesi'nde farklı bilim dalında uzmanlaşan 19 araştırmacı tarafından gerçekleştirilen çalışmada 315 kültürden bilgiler içeren geniş bir veri tabanı oluşturuldu. Aynı zamanda araştırma kapsamında yüzlerce parça mercek altına alındı. Ekip özellikle çalışma sırasında ninnilere odaklanırken, benzer işlevi olan şarkıların benzer özelliklere sahip olduğunu ortaya çıkardı. Yani bilim insanlarının yaptığı araştırmaya göre dünyanın her yerinde dans şarkıları ve ninniler benzer özellikler taşıyor.

Özünde benzer yapıya sahip

Bilim insanları yaptıkları araştırma sonucunda bazı şarkıların dini motiflere ve resmi bir dile sahip olmasına rağmen özünde benzer bir yapıya sahip olduğunu ortaya çıkardıklarını söyledi. Harvard Üniversitesi'nden bilim adamlarının yaptığı çalışmanın sonuçlarına göre evrensel bir müzik gramerini ortaya çıkarmak için atılan ilk adım da bu çalışma oldu. Bilim insanları bu yöndeki çalışmalarının devam edeceğini açıkladı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Kanal İstanbul Yapılmalı mı
Kanal İstanbul Yapılmalı mı
Günün Karikatürü Tümü

Gelişmelerden Haberdar Olun

@