BİLSEM’den sağlık çalışanları için siper maske üretimi

Uşak Bilim ve Sanat Merkezi, sağlık çalışanlarının yeni tip koronavirüs salgınından korunabilmesi için üç boyutlu yazıcı kullanarak siper maske üretimi yapmaya başladı.

TEKNOLOJİ 27.03.2020, 11:28 Sema Topbaş
BİLSEM’den sağlık çalışanları için siper maske üretimi

Uşak Bilim ve Sanat Merkezi, sağlık çalışanlarının yeni tip koronavirüs salgınından korunabilmesi için üç boyutlu yazıcı kullanarak siper maske üretimi yapmaya başladı. Özel bir yazılım sayesinde sadece tek bir yazıcıdan günde 7-8 adet üretilebilen bu siper maskeler sağlık çalışanlarının virüse karşı daha korunaklı olmaları için üretiliyor.

BİLSEM’den Özel Üretim

banner32
Yeni tip koronavirüs salgınına karşı mücadele kapsamında Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan üretim faaliyetlerine yeni bir üretim daha eklendi. Bu yeni üretimde sağlık çalışanlarının virüse karşı daha korunaklı olmaları hedeflendi ve BİLSEM tarafından sağlık çalışanları için yüzü koruyan siper maske üretimine başlandı. 3D yazıcıyla sadece tek bir yazıcıdan günde 7-8 adet üretilebilen bu özel maskeler BİLSEM tarafından gönüllü olarak yapılıyor.

BİLSEM İl Müdürlüğü’nden Açıklama

Konuyla ilgili açıklama yapan Uşak BİLSEM İl Müdürlüğü, ülkemizde görülen yeni tip koronavirüs salgını sonrasında birçok meslek lisesinde önlükten dezenfektana maskeden tuluma kadar birçok üretime başlanmasının ardından BİLSEM’in de harekete geçtiği ve sağlık çalışanları için özel bir maske üretmek için çalışmalara başladığı belirtildi. Uşak BİLSEM’de sağlık çalışanları için başlayan çalışmalarda, 3D yazıcı kullanılarak yapımı 22 buçuk saat süren siper maske üretiminin startı verildi. 3D yazılım ile hazırlanan bu maskeler Uşak BİLSEM tarafından sağlık çalışanları için gönüllü olarak hazırlanıyor. Söz konusu üretim içinde Uşak Valiliği ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nden 3D yazıcı desteği verileceği belirtildi. BİLSEM İl Müdürü Hakan Erdal, şu anda tek yazıcı ile çalışma yaptıkları için günde sadece 7-8 adet maske üretebildiklerini ancak Uşak Valiliği ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün desteği ile Uşak’ta bulunan tüm 3D yazıcıları bir araya getirdikten sonra hedeflerinin günde en az 50 maske üretimi yapmak olduğunu söyledi.
 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@