Casusu cebinizde taşımayın! TikTok'a dikkat

TikTok uygulaması veri ihlali yaptığı gerekçesiyle bir kez daha gündeme geldi. Ülkemizde de 30 milyon kullanıcısı olan TikTok uygulamasının kaydetmek, kopyalamak, gözetlemek ve tüm bunları paylaşmak konusunda büyük ihmali olduğu iddia ediliyor.

TEKNOLOJİ 01.07.2020, 12:30 01.07.2020, 14:47 Şener Koştu
Casusu cebinizde taşımayın! TikTok'a dikkat

TikTok, kullanıcılarına video paylaşma ve canlı yayın imkanı sunuyor. Ancak dünyada 2 milyar civarında kullanıcısı olan TikTok uygulaması bir kez daha veri ihlali gerekçesiyle dünya gündemine geldi. ABD'de sosyal haber ve tartışma sitesi Reddit, TikTok'un elindeki verilerle çok ciddi güvenlik ve gizlilik ihlali yaptığını iddia etti. 

Gündemdeki İddialar

Gündemde yer alan iddialara göre TikTok uygulaması telefondan silinmiş bilgileri depoluyor, kullanıcının telefonu hakkında teknik bilgiler topluyor, uygulama kapatılsa bile ses ve görüntü kaydı yapıyor, kullanıcıdan izin alınmadan zararlı ve suç mahiyetinde içerikler indirebiliyor ve bu sayede telefona virüs sızabiliyor. Ayrıca kopyalanan her içeriği, konum ve ağ bilgisini sakladığı da iddia ediliyor.  

banner32

Farklı Dosyaları Cep Telefonuna Yükleyebilir

TikTok uygulaması hakkındaki önemli iddialardan biride kullanıcının cep telefonuna farklı dosyalar yükleyebileceği yönünde. Yine kullanıcının telefonunun kamerasına ve mikrofununa ulaşarak ses kaydı yapabilir. Kart bilgisi, şifreler ve kullanıcı isimleri gibi kopyalanan her içeriği depolayabilir. Kulanıcının cep telefonundaki fotoğraf ve videolara erişim sağlayarak farklı cihazlarda görüntülenmesine izin verebilir.  

Konum Takibi Yapabiliyor

Bağlandığınız ağla alakalı IP adresinizi ve Wi - Fi erişim adınızı takip edebilir. Kullanıcının telefonuna yüklediği mobil uygulamaları anlık görüntüleyebilir. Android telefonlarda izin almadan zip dosyası indirebilir ve bu dosyayı çalıştırabilir. Konum bilginizi her 30 saniyede bir takip edebilir. 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@