Devlet 3 yılda 1 milyon yazılımcı yetiştirecek! Cumhurbaşkanı açıkladı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan son yaptığı Ulusa Sesleniş konuşmasında önemli haberleri art arda verdi. Koronavirüs gündemli Cumhurbaşkanlığı kabine toplantısının ardından açıklamalarda bulunan Erdoğan, devlet tarafından 3 yılda 1 milyon yazılımcı yetiştirileceğini duyurdu.

TEKNOLOJİ 20.04.2020, 23:50 21.04.2020, 00:07 Sema Topbaş
Devlet 3 yılda 1 milyon yazılımcı yetiştirecek! Cumhurbaşkanı açıkladı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan son yaptığı Ulusa Sesleniş konuşmasında önemli haberleri art arda verdi. Koronavirüs gündemli Cumhurbaşkanlığı kabine toplantısının ardından açıklamalarda bulunan Erdoğan, devlet tarafından 3 yılda 1 milyon yazılımcı yetiştirileceğini duyurdu. 3 yılda 1 milyon yazılımcı yetiştirmeyi hedeflediklerini aktaran Erdoğan, Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından hazırlanan bu proje kapsamında eğitimlerin başlatılacağını duyurdu.

Gençlerin Müracaatları Bekleniyor

Türkiye’nin yazılım alanındaki açığının kapatılması için çalışmalar yapılacağını söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu alanda kendisini geliştirmek ve bu alan üzerinde ilerlemek isteyen gençlere çağrı yaparak müracaatlarını beklediklerini ifade etti.

Başvurular Nereden Yapılacak?

banner32
Cumhurbaşkanı Erdoğan, devlet tarafından yetiştirilecek olan 1 milyon yazılımcı başvurusunun internet üzerinden yapılacağı bilgisini paylaştı. Söz konusu programı tamamlayanların veri analistliğinden siber güvenliğine ve yazılım geliştirmeye kadar 15 arklı alanda uzman olarak istihdam edilme imkanı bulacaklarını ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, gençlerin korona günlerini geleceklerine ışık tutacak bir fırsata çevirebileceğini belirtti. 

Eğitimler Nasıl Olacak?

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından hazırlanan bu proje kapsamında eğitimlerin BTK Akademi Eğitim Portalı üzerinden gerçekleştirileceğini söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, hala 13 başlıkta 47 bin dakikayı bulan 31 ayrı eğitimin bu sitede hizmet verdiğini ifade etti. Yılsonuna kadar bu eğitim sayısının 100’e çıkacağını ve gençlerin tek yapması gereken şeyin sisteme girerek öz geçmişlerini kaydettirmek olduğunu belirtti. Program kapsamında tamamlanan eğitimler ve başarı derecelerinin kaydedilen öz geçmişlere otomatik olarak işleneceğinin de bilgisini verdi. 
 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@