Formül Bulundu! Depremler Önceden Tahmin Edilebilecek

İskoçya'da grup araştırmacısı depremleri önceden tahmin yapabilen matematiksel olarak model geliştirdiklerini duyurdu.

TEKNOLOJİ 14.07.2020, 20:18 Kadir Kurtay
Formül Bulundu! Depremler Önceden Tahmin Edilebilecek

Araştırmacılar, söz konusu olan formülle depremlerin meydana geldiği Dünya' kabuğunda fayların merkezinde olan bir kaya türünün gücünü değerlendirip, meydana gelecek depremin şiddetini tahmin edebilecek.

Formül Bulundu! Depremler Önceden Tahmin Edilebilecek

İskoç bilim adamları, dünya genelinde depremlerin tahmin edilme şeklini değiştirebilecek matematiksel olarak model üretti

Heriot-Watt Üniversitesi ve İngiliz Jeoloji Araştırmaları (BGS) ortaklığında kurulan Lyell Center' jeologlar ve, laboratuvar deneylerine başvurmak yerine sadece matematik olarak biliminden yardım alacaklar.

banner32
Bilim  adamları, depremlerin olduğu Dünya'nın kabuğunda fayların merkezinde yatan ve Fillosilis ismi verilen  bir kaya türünün gücünü tahmin etmeyi hedefledi.

Fillosilikatlar fay hatlarında küçük plakalar yada tabakalar formunda bulunmakta. Birbirlerine baskı uygulayıp yer değiştirmeye çalıştıklarında deprem oluyor. Depremin şiddetini belirleyen kritik faktör fillosilikatların sürtünme gücüyle oluşmakta.

Mikroskobik hareketlerden çok büyük bir yıkım oluşabilir

Depremler fillosilikat kayada mikroskobik  hareketlerle başlıyor. Küçük hareketlerden büyük ve yıkıcı deprem meydana gelebilir.

Yeryüzünde olan olayları laboratuvar koşullarında tekrarlamak ise neredeyse imkansız halde

Kayaların davranışı ise laboratuvarda incelenebilir. Araştırmacılar, Dünya yüzeyin derinliklerindeki koşullar karmaşık ve laboratuvar koşullarında tekrlanması çok zor olduğunu belirtiyor.  

İskoç araştırmacılar bu sebeple matematiksel modellemenin devreye girdiğini ve geliştirdikleri formülün Afillosilikatların sürtünme gücüyle laboratuvarda elde edilemeyecek şekillerde tahmin yapmalarını sağladık.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@