İkinci El Cep Telefonu ve Bilgisayar İçin Flaş Gelişme

Cep telefonu ve, tablet' ve bilgisayar gibi ikinci el ürün satışları için yeni standartlar geliyor.

TEKNOLOJİ 02.07.2020, 20:51 02.07.2020, 21:19 Kadir Kurtay
İkinci El Cep Telefonu ve Bilgisayar İçin Flaş Gelişme

Ürünler belli merkezlerde yenilenip paketlendikten sonra tekrar satışa sunulacak. Ayrıca garanti süreleri ise olacak.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ikinci el satışı yapılan elektronik aletlerin hem ekonomiye kazandırılması hem de mağduriyetin önlenmesi için hazırlık çalışmaları yaptı. Yenilenmiş Ürünlerin Satışı Hakkında Yönetmelik önümüzdeki günde yürürlüğe girecek.

İlk yasal mevzuat

banner32
Özellikle cep telefonlarında yoğun bir ikinci el satışı olmasına rağmen bu ürünlerle alakalı yasal mevzuat bulunmamakta. Yeni düzenleme tüketiciyi güvence altına almakta. Bu tür ürünler için koruma önlemleri geliyor.
İkinci el ürün yenilenmiş olarak satılacak

İkinci el ürünler artık 'yenilenmiş ürün' sayılacak. İkinci el ürünler için Sanayi Bakanlığı'ndan alınacak izinle yenileme merkezleri kurulacak. İkinci el satışı yapılacak elektronik ürünler bu merkezlerde standartlara uygun şekilde tekrardan gözden geçirilecek, tamir edilerek yenilenecek.

Ürün sertifikalandırıldıktan ve paketlendikten sonra satışa sunulacak. Yetkili satıcı veya merkezler ikinci el ürünleri vatandaştan alabilecek.

Garanti belgesi olacak

Bu ürünlerin garanti belgesi de olacak. Garanti süresince, ürünlere verilen bakım, onarım, montaj gibi satış sonrası hizmetlerden yetkili satıcı ve yetkili yenileme merkezleri sorumlu olacak. Yenilenmiş malın Türkçe kullanım kılavuzu da bulunacak.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@