Kullanıcı bilgilerini Çin'e sattığı iddia edilen TikTok'a dava açıldı

ABD’de bir üniversite öğrencisi tarafından sosyal paylaşım sitesi TikTok'a kullanıcı bilgilerinin gizliliğini ihlal ederek el altından Çin’e sattığı gerekçesiyle dava açıldı.

TEKNOLOJİ 03.12.2019, 17:34 03.12.2019, 20:56 Kübra Kozbay - kubra.kozbay@canlihaber.com
Kullanıcı bilgilerini Çin'e sattığı iddia edilen TikTok'a dava açıldı

BBC'de yer alan habere göre, Çin teknoloji şirketi ByteDance'in bünyesinde bulunan sosyal paylaşım sitesi TikTok’a üniversite öğrencisi Misty Hong tarafından dava açıldı. Üniversite öğrencisinin dava gerekçesi olarak kişisel bilgilerinin rızası dışında kullanıldığını gösterdiği öğrenildi. Uygulamayı telefonuna indirdiğini fakat hesap açmadığını belirten kullanıcı, aylar sonra şirket tarafından kendisi adına hesap açıldığına ve paylaşmadığını videoların gizlice alındığını iddia etti.

TikTok haksız kazanç elde etti iddiası

Üniversite öğrencisine açtığı dava kapsamında ünlü sosyal medya platformunun kullanıcıların rızası olmadan üyelik bilgilerini reklam ve kâr amaçlı sattığı ve bunun üzerinden de haksız kazanç elde ettiği iddia edildi. Ayrıca sosyal medya uygulamasının ABD'de bulunan kullanıcı profillerini tespit etmek ve kullanıcıları takip etmek için kişisel bilgileri kullanılmış olabileceği de öne sürülüyor.

Dünyada 500 milyon aktif kullanıcısı var

TikTok isimli sosyal medya platformunun dünya genelinde 500 milyondan fazla aktif kullanıcısı bulunuyor. Bu konuda daha önce açıklama yapan uygulama Amerikalı kullanıcıların bilgilerini sağlamadığını belirtmişti. Ancak şu anda uygulamanın kullanıcı bilgilerini içinde bulunan sunucularda sakladığı ve dahası videolara da sansür uyguladığı iddia ediliyor.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@