NASA tarafından iki yıldızın yörüngesinde dönen yeni bir gezegen keşfedildi

NASA bünyesinde faaliyet gösteren Geçiş Halindeki Öte Gezegen Araştırma Uydusu (TESS), yaptığı incelemeler sonucunda iki yıldızın yörüngesinde döndüğünü belirlenen yeni bir gezegen daha keşfetti.

NASA tarafından iki yıldızın yörüngesinde dönen yeni bir gezegen keşfedildi

ABD Havacılık ve Uzay Ajans bünyesinde faaliyet gösteren Geçiş Halindeki Öte Gezegen Araştırma Uydusu (TESS), uzayda yaptığı araştırmalar sonucunda iki yıldızın yörüngesinde döndüğünü tespit edilen yeni bir gezegen keşfedildiğinde duyurdu.

İki yıldızın yörüngesinde dönüyor

NASA'nın resmi internet sitesinde yer alan bilgilere göre Geçiş Halindeki Öte Gezegen Araştırma Uydusunun (TESS) tarafından yapılan araştırmalar sonucunda keşfedilen gezegen 2 yıldızlı ilk gezegen olma özelliği taşıyor. Gezegene TOI 1338 b adı verilirken dünyaya 1300 ışık yılı uzaklıkta olduğu ifade edildi. Aynı zamanda NASA'nın resmi internet sitesinde gezegenin Pictor takımyıldızında bulunduğu ifadeleri de yer aldı. Söz konusu gezegenin dünyadan yaklaşık 7 kat büyüklükte olduğu ifade edilirken aynı zamanda gezegenin yıldızlarının da birbirlerinin etrafında döndüğü ve bu dönüşün 15 gün sonucunda tamamlandığı belirtildi.

Yıldızlardan birisi güneşten daha büyük

Gezegenin etrafında döndüğü yıldızlardan birinin gitmesinin güneşin kimden yüzde on büyük olduğu ifade edilirken aynı zamanda diğer yıldızında güneşin üçte biri kütleye sahip olduğu, daha soğuk ve daha donuk görüldüğü ifade edildi. Aynı zamanda gezegenin 93 ila 95 günde bir düzensiz geçişler yaptığının ifade edildiği açıklamada yıldızlarının yörüngesel hareketi dikkate alındığında derinlik ve süre bakımından da farklılık gösterdiği bildirildi. NASA tarafından yapılan bu yeni keşif ile ilgili olarak bulgular 235. Amerikan Astronomi Topluluğu toplantısında da paylaşıldı.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@