O ülke cinsel içerikli görüntüler sebebiyle Zoom’u yasakladı!

Son dönemlerde oldukça popüler bir hale gelen ve 2 milyonu aşkın kişi tarafından kullanılan Zoom uygulaması Singapur’da yasaklandı. Ülke Zoom üzerinden ders yapılmasını yasaklarken yasağın sebebi ise cinsel içerikli görüntüler olarak gösterildi.

TEKNOLOJİ 11.04.2020, 02:35 Sema Topbaş
O ülke cinsel içerikli görüntüler sebebiyle Zoom’u yasakladı!

Son dönemlerde oldukça popüler bir hale gelen ve 2 milyonu aşkın kişi tarafından kullanılan Zoom uygulaması Singapur’da yasaklandı. Ülke Zoom üzerinden ders yapılmasını yasaklarken yasağın sebebi ise cinsel içerikli görüntüler olarak gösterildi. Singapur’da hükümet tarafından bu kararın alınma sebebi, 39 ortaokul birinci sınıf öğrencisinin katılım gösterdiği bir Coğrafya dersinin hacklenmesi ve ekranlarda beliren müstehcen görüntüler olarak belirtildi.

2 Bilgisayar Korsanı Öğrencilerden Üstlerini Açmasını İstedi

Dünya çapında etkisini göstermeye devam eden yeni tip koronavirüsün etkili olduğu ülkelerden biri olan Singapur’da Çarşamba günü itibariyle eğitime ara verilmişti. Eğitimin ertelenmesinin ardından Zoom uygulaması üzerinden Coğrafya dersi yapan 39 ortaokul birinci sınıf öğrencisinin katıldığı dersin hacklenmesi üzerine 2 bilgisayar korsanının öğrencilerden üstlerini açmasını istediği ve ekranlarda müstehcen görüntüler belirdiği aktarıldı. 

Singapur Eğitim Bakanlığı İnceleme Başlattı

banner32
Olayın Coğrafya dersine katılan öğrencilerden birinin yaşanan olayı annesine anlatması ve olayı öğrenen annenin yerel basına açıklama yapması üzerine duyuldu. Söz konusu olayın ortaya çıkması üzerine Singapur Eğitim Bakanlığı’nın inceleme başlattığı ve konuyla ilgili soruşturma tamamlanana kadar okullarda Zoom uygulamasının yasaklandığı duyuruldu. 

Zoom Sözcüsü Açıklama Yaptı

Yaşanan olay üzerine BBC’ye konuşan Zoom Sözcüsü, bu tür olayların yaşanmasından derin bir üzüntü duyduklarını ifade etti. Aynı zamanda Sözcü açıklamasında, yakın zaman önce uygulamanın varsayılan ayarlarının değiştirildiği bilgisini verdi. 

Uygulamayı 200 Milyonu Aşkın Kişi Kullanıyor

2013’ten beri kullanılmakta olan Zoom uygulaması koronavirüs salgını sonrasında yoğun bir ilgi görmeye başladı. Geçtiğimiz yılda uygulamanın bir gündeki en yüksek kullanıcı sayısı 10 milyon olarak belirlenirken bu sayı Mart ayı itibariyle 200 milyon kişiyi aştı. Bu sayıda dünya geneline yayılan koronavirüs salgınının büyük etkisi oldu.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@