RTÜK Netflix'e teşekkür açıklaması yayınladı

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), bir açıklama yayınlayarak son olarak getirdikleri dijital kurallara uygun yayın yapmayı kabul eden yayıncılara teşekkür etti.

TEKNOLOJİ 02.12.2019, 22:02 Kübra Kozbay
RTÜK Netflix'e teşekkür açıklaması yayınladı

Netflix son dakika açıklaması yayınlayarak Türkiye'de yapılan yayınların ebeveyn kontrollerini güçlendirme kararı aldıklarını, PIN kodu ile koruma uygulamasına geçtiklerini duyuldu. Netflix'in aldığı bu kararın ardından RTÜK bir açıklama yaparak, bu adım ile ilgili olarak teşekkür etti. RTÜK tarafından yapılan basın açıklamasında yapılan internet yayınlarının denetleme görevinin RTÜK’e devredilmesinin ardından çıkarılan yönetmelikle ilgili olarak internete bağlı yayıncılık alanında lisanslama çalışmalarının başlatıldığını dikkat çekildi.

Sıkı bir diyalog süreci yaşandı

banner32
Süreç içinde konu ile ilgili olarak yerli ve yabancı yayın platformları ile sıkı bir diyalog sürecine girildiğinin belirtildiği açıklamada, Türkiye'nin milli ve manevi değerlere başta olmak üzere aileyi önceleyen hassasiyetlerin muhataplara titizlikle aktarıldığı ifade edildi. Yapılan çalışmaların özgürlüğü kısıtlama amacıyla yapılmadığının özellikle kayıt dışı olan bu alanı düzenleyerek herkesin özgürlüğünü sağlamayı amaçladığının karşı tarafa aktarıldığının belirtildiği açıklamada, isteğe bağlı yayıncılık yapan platformların yöneticileri ile yapılan görüşmelerin birçok noktada olumlu geçtiği dile getirildi.

Yayıncılara teşekkür edildi

RTÜK açıklamasının devamında ise Türkiye'nin milli güvenliği ile genel ahlaka aykırı, çocukların ruhsal ve fiziksel gelişimine olumsuz etki edebilecek yayın içeriklerine dair gösterilen tavrı aynı hassasiyetle karşılayan yayıncılara teşekkür etti. Açıklamada özellikle Netflix'e yönelik olarak yer alan bölümde ise sektörün en büyüklerinden olan uluslararası bir platformun sistemine ebeveyn kontrolü getirmesinin istenilen bir uygulama olduğu belirtilerek bu karardan dolayı son derece mutlu olunduğu ifade edildi.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@