Sosyal medya düzenlemesiyle hangi değişiklikler olacak? İşte o maddeler

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından dün yapılan açıklamada, sosyal medyada bazı değişikliklere gidilmesi kararı Türkiye’ye duyurulmuştu. 

TEKNOLOJİ 02.07.2020, 08:53 Sema Topbaş
Sosyal medya düzenlemesiyle hangi değişiklikler olacak? İşte o maddeler

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından dün yapılan açıklamada, sosyal medyada bazı değişikliklere gidilmesi kararı Türkiye’ye duyurulmuştu. Erdoğan’ın bu açıklamalarının ardından AK Parti, sosyal ağların hukuki altyapısını tekrar düzenleyecek bir dizi düzenlemeyi Meclis’e getirmeye karar verdi.

AK Parti Çalışmalara Başladı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın dünkü toplantıda sosyal medya ile ilgili söylediklerinin ardından siyasette çalışmalar başladı. Erdoğan’ın önemli açıklamaları sonrasında AK Parti, sosyal ağların hukuki olarak denetlenebilir hale geleceği yasa için düğmeye bastı ve çalışmalara başladı. Milliyet’in haberine göre, çalışma başlatılan yeni düzenlemede sosyal medya platformları Türkiye’de en az 1 temsilci bulundurmak zorunda olacak ve sosyal medya mecraları ile ilgili olan kanuna sosyal ağlar tanımı da eklenecek.

BTK’ya Denetleme Yetkisi

banner32
Üzerinde çalışmalara başlanan sosyal medya değişiklikleri ile ilgili maddeler arasında Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’na verilecek bazı görevler dikkat çekiyor. BTK’nın yeni değişikler ile birlikte mecraların yükümlülüklerini yerine getirip getirmediğini denetleme ve verilerin yedeklenmesi konusunda yetkisi bulunacak.

Sosyal Medya Değişiklikleri

Temsilci Zorunluluğu Geliyor

Yeni değişikliklerle beraber sosyal ağ sağlayıcılarının Türkiye’deki adli ve idari makamlarca gönderilecek tebligat, bildirim veya taleplerin gereğinin yerine getirilebilmesi için yetkili olan en az 1 kişiyi Türkiye’de belirlemek zorunda olacak. Aynı zamanda bu temsilciler, BTK tarafından gönderilen tebligatlara yanıt vermezse sosyal sağlayıcının internet trafiği, mahkeme kararıyla birlikte bant genişliğinin yüzde 95oranında daraltılabilecek.

İhlaller İçin Para Cezası

En önemli maddelerden biri ise sosyal sağlayıcıların kişilik hakları ve özel hayatın gizliliğini ihlal eden içeriklere yönelik olan başvurulara en geç 72 saat içinde cevap vermekle yükümlü olması ve cevap vermemesi halinde 100 bin ila 1 milyon TL arasında ceza verilmesi. Öte yandan Türkiye’deki kullanıcıların verilerini Türkiye’de barındırmakla yükümlü olması, söz konusu bu 2 yükümlülüğü yerine getirmeyenlere 1 ila 5 milyon TL para cezası verilmesi düşünülürken söz konusu düzenleme ile beraber Amazon, Netflix, Puhu TV ve Blu TV gibi platformlarda yasal bir altyapıya kavuşturulacak.
 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@