Tek bir mesaj ile WhatsApp'ınız çökebilir

Dünyanın en popüler mesajlaşma uygulaması olan WhatsApp'taki güvenlik açığından dolayı grup sohbetlerinde tek bir mesaj ile WhatsApp çökertilebilir.

Tek bir mesaj ile WhatsApp'ınız çökebilir

Günümüzde kullanıcı sayısı yüz miyonları bulan WhatsApp mesjlaşma uygulaması hayatımızı kolaylaştıran en önemli uygulamalar arasında yer alıyor. Ancak uygulamadaki bir hatadan dolayı tek bir mesaj ile WhatsApp mesajlaşma uygulamanız çökebilir. Söz konusu hatayla ilgili bir rapor paylaşan siber güvenlik yazılımı üreticisi Ceheck Point, WhatsApp mesajlaşma uygulamasındaki bu açıktan dolayı kulanıcıların tamamen savunmasız kaldığına dikkat çekildi.

Grup Sohbetlerine Dikkat

WhatsApp mesajlaşma uygulamasındaki bu açık nedeniyle kullanıcıların canı fazlasıyla sıkılabilir. Güvenlik yazılımı servisi Ceheck Point tarafından yapılan bir açıklamaya göre grup sohbetinde gönderilen tek bir mesaj ile gruptaki herkesin WhatsApp mesajlaşma uygulamasını çökertilebilir.

Bu Nasıl Oluyor

WhatsApp’taki bu güvenlik açığının gerçekleşmesi için her şeyden önce WhatsApp web ara yüzünün kullanılması zorunlu. WhatsApp web ara yüzünün kullanıldığı sırada web tarayıcısı geliştirici panelini açınca ‘tüm grup üyeleri için bir çökme döngüsü’oluşturmak olanaklı hale geliyor. WhatsApp mesajlaşma döngüsü çöktükten sonra uygulamayı tamamen kaldırıp yeniden yükleyince sorun çözülse de gruba tekrar dönmek imkansız.

WhatsApp’tan Açıklama Yok

WhatsApp, benzer bir güvenlik açığıyla geçen senede karşılaşmıştı. FakeApp adı verilen güvenlik açığından dolayı grup sohbetlerinde yazılan mesajlar değiştiğinden karşı tarafta farklı şekilde görünebiliyordu. Söz konusu açıktan dolayı WhatsApp henüz resmi bir açıklama yapmadı.  

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@