Telegram’ın kurucusundan WhatsApp’ı kullanmayın uyarısı

Telegram kurucusu Pavel Durov, son dönemlerde güvenlik açıklarıyla sık sık gündem olan online mesajlaşma uygulaması WhatsApp’ın bu sorunlar nedeniyle kullanılmaması gerektiğini söyledi.

TEKNOLOJİ 22.11.2019, 17:47 22.11.2019, 18:20 Melek Eren
Telegram’ın kurucusundan WhatsApp’ı kullanmayın uyarısı

Telegramın sosyal medya hesabından açıklama yapan Durov, dünyanın en çok kullanılan online mesajlaşma uygulaması WhatsApp hakkında çarpıcı açıklamalar yaptı. WhatsApp’ın son dönemlerde gündeme gelen güvenlik açıkları ile ilgili eleştirilerde bulunan Telegram kurucusu, fotoğraflarının ve mesajlarının herkese açık olarak paylaşılmasını istemeyenlerin WhatsApp kullanmaması gerektiğini söyledi. 

Hiçbir zaman güvenli değildi

WhatsApp’ta son olarak ortaya çıkan güvenlik açığı ile ilgili açıklamalarda bulunan rus girişimci bunun şaşırtıcı bir durum olmadığını dile getirdi. Daha önce de bu yönde açıklamalar yapan girişimci kullanıcıların ilerleyen dönemlerde fotoğraflarını ve mesajlarını herkese açık olarak paylaşmalarını istemiyorlarsa uygulamayı kullanmayı bir an önce bırakmaları gerektiğini dile getirdi. 

Konuşma verilerini istihbarata teslim etmemişti

Geçtiğimiz yıl Rusya’da bulunan petersburg metro istasyonunda meydana gelen bombalı saldırının ardından Rus istihbarat Servisi Telegram dan kullanıcıların konuşma geçmişlerini kendilerine teslim etmesini istemişti. Ancak Telegram’ın kurucusu bu isteği geri çevirerek kamu güvenliğini tehlikeye atacak hiçbir şeyi paylaşmayacaklarını ifade etmişti.

WhatsApp’ta yeni bir açık daha ortaya çıkmıştı

Hindistan’da bulunan yeni bir açığa  göre WhatsApp’ta hackerlar kullanıcıların telefonlarına bir video göndererek, bütün mesajlaşmalarına ve cihazlarında bulunan diğer bu bilgilere ulaşabiliyor. WhatsApp’ta ortaya çıkan bu yeni güvenlik açığı dünya genelinde bulunan milyonlarca WhatsApp kullanıcısını tedirgin etti.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Kanal İstanbul Yapılmalı mı
Kanal İstanbul Yapılmalı mı
Günün Karikatürü Tümü

Gelişmelerden Haberdar Olun

@