Tüm dünya peşinde! Yerli ve milli solunum cihazıyla ilgili tüm detaylar

Yerli ve milli olarak üretilen ve sadece 14 günde hazır hale getirilen solunum cihazı dünya standartları arasında. Tamamen yerli ve milli üretim olan solunum cihazı hakkında bilgiler veren Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, tüm dünyanın bu cihazın peşinde olduğunu söyledi.

Tüm dünya peşinde! Yerli ve milli solunum cihazıyla ilgili tüm detaylar

Yerli ve milli olarak üretilen ve sadece 14 günde hazır hale getirilen solunum cihazı dünya standartları arasında. Tamamen yerli ve milli üretim olan solunum cihazı hakkında bilgiler veren Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, tüm dünyanın bu cihazın peşinde olduğunu söyledi. Geçtiğimiz günlerde açılışı gerçekleştirilen Başakşehir Şehir Hastanesi’nin açılışında ilk teslimatı yapılan ve sadece 14 günde üretimi gerçekleştirilen solunum cihazı hakkında konuşan Varank, cihazın üretim aşamasıyla ilgili detaylı bilgiler verdi.

Hastanede Kullanılmaya Başlandı

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, AA muhabirine yerli ve milli solunum cihazı hakkında önemli bilgiler verdi. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı koordinesi ile Sağlık Bakanlığı iş birliği ve Aselsan, Baykar, Arçelik ve Biosys tarafından geliştirilerek tüm testlerden başarılı bir şekilde geçen daha sonra hastanedeki ilk kullanımında hekimlerden de tam not alan solunum cihazının sadece 14 gün gibi kısa bir sürede üretiminin gerçekleştiğini söyleyen Varank, cihazın yüzde yüz yerli ve milli olduğunu ve ilk etap açılışı gerçekleştirilen Başakşehir Şehir Hastanesi’nde kullanılmaya başlandığını ifade etti.

Türk Mühendisler Fedakarca Çalıştı

Bu kadar kısa bir sürede üretimi gerçekleştirilen solunum cihazının üretim aşamasına değinen Varank, solunum cihazının üretimi için bir araya gelen ekiplerin hiç birinin b sürece maddi açıdan bakmadığını söyledi. Çalışmada yer alan mühendislerin teknik çalışma raporlarını her gün okuduğunu ve Türk mühendislerinin bu projeyi tamamen Milli Mücadele süreci şuuruyla hareket ederek gerçekleştirdiklerini söyledi. Ekipte yer alan herkesin gecelerini gündüzlerine katarak fedakarca çalıştığını aktaran Bakan Varank, yurt dışından ithal edilmesinde zorluk yaşanan ürünlerin sadece 2-3 gün gibi kısa bir sürede yetiştirilmesinin en yakın takipçisi olduğunu ifade etti.

Selçuk Bayraktar’dan Büyük Destek

Türkiye’de yoğun bakım solunum cihazı ihtiyacı olduğunu kısa sürede fark ettiklerini söyleyen Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, bir planlama yaparak bu cihazların Türkiye’de üretilebileceğini düşünerek yola çıktıklarını ve hızlı bir şekilde Baykar ve Aselsan ile irtibata geçerek cihazların seri üretimi için görüşmeler yaptıklarını belirtti. Bu süreçte özellikle Baykar’dan Seçuk Bayraktar’ın büyük bir desteği olduğunu dile getiren Varank, Bayraktar’ın bu işi sahiplendiğini söyledi.

Sadece 14 Günde Üretildi

Planlamayla birlikte seri üretim için mühendislik çalışmalarının da yapıldığını söyleyen Varank, Türkiye’nin köklü sanayi kuruluşlarından olan Arçelik ile görüşme gerçekleştirdiklerini ve onlarında bu çalışmanın içinde olmayı kabul etmesiyle cihazın hızlı ve seri üretimi için tamamen sıfırdan bir hat kurulduğunu aktardı. Bu 4 büyük firma ile birlikte özellikle KOBİ ölçeğindeki tedarikçilerin de bu yerli ve milli projenin içinde yer aldığını anlatan Varank, tam anlamıyla Mili Mücadele olarak adlandırılabilecek bir süreç ile sadece 14 gün içerisinde b salgın sürecinde tüm dünyanın peşinden koştuğu, hastaların tedavisinde en önemli sağlık aletlerinin başında gelen yoğun bakım solunum cihazının seri üretiminin gerçekleştiğini ifade etti.
 

Yorumlar (0)
18°
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Kanal İstanbul Yapılmalı mı
Kanal İstanbul Yapılmalı mı
Namaz Vakti 01 Haziran 2020
İmsak 03:31
Güneş 05:27
Öğle 13:07
İkindi 17:06
Akşam 20:37
Yatsı 22:24
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Günün Karikatürü Tümü

Gelişmelerden Haberdar Olun

@