Uzay yolculuğunda tarihi an! Dragon roketi fırlatıldı

Elon Musk’un SpaceX şirketi ile ABD Havacılık ve Uzay Dairesi ortaklığıyla dünya yörüngesine gönderilecek ilk insanlı uzay mekiği Dragon roketi fırlatıldı.

TEKNOLOJİ 31.05.2020, 02:08 Sema Topbaş
Uzay yolculuğunda tarihi an! Dragon roketi fırlatıldı

Elon Musk’un SpaceX şirketi ile ABD Havacılık ve Uzay Dairesi ortaklığıyla dünya yörüngesine gönderilecek ilk insanlı uzay mekiği Dragon roketi fırlatıldı. 9 yıl aradan sonra uzay yolculuğu açısından tarihi bir an yaşanırken Dragon’un uluslararası uzay istasyonuna 19 saatte ulaşması planlanıyor.

Florida’da Bulunan Kennedy Uzay Üssü’nden Fırlatıldı

Elon Musk’un Amerikan uzay mekiği ve roket üreticisi olan SpaceX isimli şirketinin 2 Amerikalı astronotu uluslararası uzay istasyonuna taşıyacak olan Dragon, Florida’daki Kennedy Uzay Üssü’nden fırlatıldı.

Uçuş Başarılı Olacak Mı?

Planlanan uzay yolculuğu içi NASA’nın deneyimli astronotları 49 yaşındaki Robert Behnken ve 53 yaşındaki Douglas Hurley seçildi. İki deneyimli astronotların Dragon kapsülüyle uluslararası uzay istasyonuna seyahatlerinin 19 saat sürmesi bekleniyor. Eğer tarihi uçuş planlandığı gibi başarıyla sonuçlanırsa 9 yıllık aradan sonra ilk defa ABD topraklarından uzaya astronot gönderilmiş olacak. Bilindiği gibi NASA 2011 yılının Temmuz ayından bu yana uzaya astronot göndermeyi durdurmuştu. Bu tarihten itibaren uzaya astronotları Rus Soyuz kapsülleri taşımaya başlamıştı.

Dragon ve SpaceX

Maliyetlerin Azaltılması Hedefleniyor

SpaceX firmasının maliyetleri azaltması hedeflediği öğrenildi. 2012 yılından bu yana uzaya kargo taşıyan SpaceX şirketinin Falcon 9 roketlerinin yeniden kullanılabilir hale gelmesiyle maliyetleri büyük oranda düşüreceği belirtildi. Şirketin başarılı bir şekilde astronotları ulaştırması durumunda NASA’nın Rusya’ya astronot başı ödediği 85 milyon dolarlık masraftan kurtulacağı bilgilerine yer verildi. 
 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Kanal İstanbul Yapılmalı mı
Kanal İstanbul Yapılmalı mı
Günün Karikatürü Tümü

Gelişmelerden Haberdar Olun

@