Wikipedia Türkiye'de erişime açıldı

Anayasa Mahkemesi'nin gerekçeli kararını açıklaması ile birlikte Wikipedia Türkiye'de erişime açıldı. Türkiye'de kapalı olduğu günden bu yana Wikipedia'da çok şey değişti.

TEKNOLOJİ 15.01.2020, 14:19 Melek Eren
Wikipedia Türkiye'de erişime açıldı

Anayasa Mahkemesi tarafından Wikipedia'nın Türkiye'de erişime kapatılmasının hak ihlali kararı verilmesi üzerine ne zaman Wikipedia'nın erişime açılacağı merak ediliyordu. Anayasa Mahkemesi'nin kararı resmi gazetede yayınlandıktan sonra Wikipedia için yeniden erişime açılma süreci başladı.

Kapalı olduğu sürede çok şey değişti

Dijital ansiklopedi olarak bilinen Wikipedia Türkiye'de 29 Nisan 2017 tarihinde erişime kapatılmıştı. Bu süre içerisinde platformda yeni güncellemeler yapıldı birçok yeni özellik eklendi. Yaklaşık 3 yıldan bu yana Türkiye'de kapalı olan uygulamada kullanıcı alışkanlıklarını değiştirecek yenilikler de bulunuyor.

Bir sonraki sayfanın özeti okunabiliyor

Wikipedia platformuna yapılan güncelleme sonrasında artık sayfaların ön izleme özelliği bulunuyor. Kullanıcılar artık makalelere göz atıp kendi beklentisini karşılaması durumunda sayfaya girerek okuyabiliyor. Aynı zamanda kullanıcılar bir sonraki sayfanın özetini de görebiliyor ve mavi renkli kelimelerin üzerine gelmeleri durumunda sayfaya gitmeden yeni sayfanın özetine bakabiliyor.

Karanlık mod özelliği geldi

Wikipedia Türkiye'de 3 yıldan bu yana kapalı olduğu süre içerisinde karanlık mod özelliğini de platforma entegre etti. IPhone ve iPad kullanıcıları için yapılan bu özellik cihazlarda ciddi anlamda pil tasarrufu yapılmasına yardımcı oluyor.

Vahim içerik bulunmuyor kararı verildi

Anayasa Mahkemesi 6 üyenin karşı oy kullanmasına rağmen oy çokluğu ile Wikipedia’nın Türkiye'de erişime kapatılması hak ihlali sayarak verdiği kararı Ankara 1 Sulh Ceza Mahkemesine gönderdi. Mahkemenin bu kararının bilgi teknolojileri ve iletişim kurumuna iletilmesi durumunda Wikipedia Türkiye'de kullanılmaya başlanacak. Anayasa Mahkemesi gerekçeli kararında ise Wikipedia kapatılmasının demokratik toplum düzeninin gerekliliklerine uymadığını belirtti.

Yorumlar (1)
Dilara Öztürk 6 ay önce
vikipeyda açılsada açılmasada bir şey farketmezki. kimse okumuyor zaten. eksi bence daha iyi
Günün Anketi Tümü
Kanal İstanbul Yapılmalı mı
Kanal İstanbul Yapılmalı mı
Günün Karikatürü Tümü

Gelişmelerden Haberdar Olun

@