Yapay zeka meme kanserini başarı ile tespit ediyor

Meme kanseri ile ilgili bilim insanları tarafından yeni yayınlanan bir araştırmaya Google tarafından geliştirilen yeni yapay zeka algoritması meme kanserinin teşhisini kolaylaştırıyor.

Yapay zeka meme kanserini başarı ile tespit ediyor

Google tarafından geliştirilen yapay zeka algoritması bilim insanlarının meme kanserini teşhis etmesini kolaylaştırdı. Yapılan bir araştırmanın sonuçlarına göre bilim insanları tarafından binlerce mamogramın gerçek sonucu kullanılarak yapay zekaya meme kanseri teşhisi öğretildi. İngiltere'den 25 bin ve ABD’den yaklaşık 4 bin tarama sonucu yapay zekanın klinik ortamda performansını test etmek amacıyla değerlendirildi.

Başarı oranı çok yüksek

Yapılan araştırmanın sonucuna göre radyologların tespit ettiği gerçek sonuçlarla karşılaştırılan yapay zeka sonuçları oldukça başarılı çıktı. Araştırmanın sonucunda yapay zeka sisteminin uzman radyologları benzer doğruluk derecesine sahip kanserleri tanımlayan bildiği ifade edildi.

Hatalı teşhis azaldı

Yapay zekanın devreye girmesi ile birlikte yanlış yani hatalı olarak hasta teşhisi konulan vakalarda azalma görüldüğü öğrenildi. Yanlış pozitif teşhis konulan vakalarda ABD'de %5,7, İngiltere'de ise % 1,2 oranında düşüş yaşandı. Yanlış negatif teşhis konulan hastalarda ise ABD’de yüzde 9,4 İngiltere'de %2,7 oranında azalma olduğu belirtildi. Bilim insanları tarafından yapılan son araştırmaya göre Google'ın yeni geliştirdiği yapay zeka algoritması ile birlikte mamogram taramasının doğruluğunun artabileceği ortaya çıkmış oldu. Yapay zekanın meme kanserindeki başarısı şu anda olumlu görünse de kesin teşhis de kullanılması için daha uzun araştırmalar yapılması gerekiyor.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@