Yapay zeka sayesinde yüzlerce yeni meslek ortaya çıkacak

Yapay zeka üzerinde çalışmalar devam ederken yakın gelecekte 143 yeni mesleğin ortaya çıkacağı açıklandı. Yönetim Bilişim Sistemleri Uzmanı Dr. Şebnem Özdemir, yapay zekanın dünyaya getirecekleri ile ilgili önemli açıklamalar yaptı.

TEKNOLOJİ 14.11.2019, 17:44 14.11.2019, 17:48 Kübra Kozbay
Yapay zeka sayesinde yüzlerce yeni meslek ortaya çıkacak

Yönetim Bilişim Sistemleri Uzmanı Dr. Şebnem Özdemir, yakın gelecekte yapay zekanın gelişmesi ile birlikte hayatımıza yeni meslek gruplarının gireceğini söyledi. Önümüzdeki yüzyılın en çok konuşulan meslekleri akıllı ev tasarım yöneticisi, trol yuvası tespit uzmanı, dijital terzi, robo psikolog ve dijital terapist gibi meslekler olabilir. Yapay zeka ise bu mesleklerin hepsinin ortak noktası olacak ve insan hayatını doğrudan etkileyecek. İstinye Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü Başkanı Dr. Şebnem Özdemir, yakın gelecekte içerisinde veri olmayan bir mesleğin bulunmayacağını belirterek, dijitalleşme ile birlikte mesleklerde de değişim yaşanacağını söyledi.

Etkisi yavaş yavaş ortaya çıkıyor

İstinye Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü Öğr. Üy. Dr. Şebnem Özdemir,  aslında çok eskiden oynanan yapay zekanın insan hayatında var olduğunu ancak bu kavramın meslekler üzerinde etkisinin son dönemlerde oldukça şiddetli şekilde görülmeye başladığını söyledi. Yapay zekanın mesleklerde daha kolay ve daha odaklanılabilir noktaları ortaya çıkardığını belirten Özdemir, veriyi işlemekteki en önemli aracın yapay zeka olduğunu dile getirdi. Gelecek yıllarda içerisinde veri bulunmayan bir meslek olmayacağını söyleyen Özdemir, bu nedenle de yapay zeka ile doğrudan ya da dolaylı olarak desteklenmeyen bir meslek grubunun varlığını söylemenin mümkün olmadığını ifade etti.

Hiç adını duymadığımız meslek grupları çıkacak

Yakın gelecekte hiç adı duyulmayan meslek gruplarının ortaya çıkacağını belirten Özdemir, mesela trol yuvası tespit uzmanı diye bir meslekle gelecekte karşı karşıya kalacağını dile getirdi. Trollemek kavramından yola çıkarak bu meslek grubunun ortaya çıkacağını belirten Özdemir, bir kişinin sahte bir kimlikle sahte bir haber yayması üzerine kurulu olan bu durumun bazen eğlenceli bazen ise zarar verebilecek bir hareket olduğunu ifade etti. Sosyal medyada manipülasyona neden olan bu troll olaylarının önüne geçmek için bir meslek grubu kurulabileceğini belirten Özdemir, aynı zamanda dijital terzi, dijital terapist gibi meslek gruplarının da hayatımıza dahil olabileceğini dile getirdi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Kanal İstanbul Yapılmalı mı
Kanal İstanbul Yapılmalı mı
Günün Karikatürü Tümü

Gelişmelerden Haberdar Olun

@