Yerli otomobil Hızır 1 Lira ile 100 kilometre yol gidiyor

Tunceli Munzur Üniversitesi'nde 17 kişiden oluşan bir ekip tarafından projelendirilen ve üretilen yerli otomobil Hızır, sadece 1 lira 2 kuruşluk enerji ile 100 kilometre yol gidiyor.

TEKNOLOJİ 17.10.2019, 15:04 17.10.2019, 15:23 Melek Eren
Yerli otomobil Hızır 1 Lira ile 100 kilometre yol gidiyor

Tunceli Munzur Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği bölümünde eğitim gören öğrenciler ve öğretim görevlilerinden oluşan 17 kişilik bir ekip 4 buçuk ay süren çalışma sonucunda Hızır adını verdikleri elektrikli otomobil üretti. Yerli otomobil Hızır, şu anda 70 kilometreye kadar hız yapabiliyor.

Elektrikle Çalışıyor

17 kişilik ekip tarafından üretilen ve Hızır adı verilen otomobilin maliyeti 54 bin lira oldu. Elektrikle çalışan Hızır, 100 kilometrede sadece 1 lira 2 kuruşluk enerji harcıyor. Hızır otomobili Türkiye'nin ilk yerli otomobili olmasının yanı sıra en tasarruflu araç olarak da ön plana çıkıyor.

200 kilometre yolu tek batarya ile gidebiliyor

Yerli otomobil hakkında basın toplantısı düzenleyen Munzur Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ubeyde İpek ve Elektrik-Elektronik Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Bilgin Zengin, sadece tek batarya ile otomobilin 200 kilometre yol gittiğini duyurdu. Rektör İpek açıklamasının devamında, Hızır otomobili için Türkiye'de bütçe yormayan bir araç olduğunu söylemenin mümkün olduğunu dile getirdi. Fosil yakıtların yavaş yavaş dünyada da terk edilmeye başladığını söyleyen rektör İpek, artık yenilenebilir enerji kaynakları sistemlerinin son derece revaçta olduğunu ve Türkiye'de de bunu denemek istediklerini ifade etti.

Adını Hızır Aleyhisselam'dan aldı

Basın toplantısında açıklama yapan elektrik elektronik bölümü öğretim üyesi Dr. Bilgin Zengin ise elektrikle çalışan yerli otomobilin adını verirken Hızır Aleyhisselam’dan esinlendiklerini dile getirdi.

Yapımı dört buçuk ay sürdü

Gençlere imkan verilmesi durumunda neler yapabileceklerini göstermek için öğrencilerle beraber dört buçuk ay içinde bu otomobili tamamladıklarını söyleyen Zengin, 17 kişilik bir ekibin 54 bin TL maliyetle yerli otomobil ürettiğini dile getirdi.

Yorumlar (2)
Bedrettin 10 ay önce
Aslında birçok şey yapacak zekaya sahip bir milletiz ama sadece imkanlar yeterli değil. Bu ve benzeri girişimlerin devlet eli ile desteklenmesi gerekiyor. Bakın o zaman neler olur neler vesselam
Ferdi 8 ay önce
Çok güzel şeyler diye buna derim. Ama göreceksiniz unutulup rafa kaldırılacak. Devlet istesede destek veremez !
Günün Anketi Tümü
Kanal İstanbul Yapılmalı mı
Kanal İstanbul Yapılmalı mı
Günün Karikatürü Tümü

Gelişmelerden Haberdar Olun

@